Europa i świat po 1989 roku

08.01.2019

MSZ udostępniło poradnik dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie

Poradnik konsularny dla uczestników tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Panamie - zawierający m.in. informacje o zasadach wjazdu i pobytu polskich obywateli w tym kraju, możliwych zagrożeniach dla bezpieczeństwa oraz przydatne dane kontaktowe - udostępniło we wtorek MSZ.

Jak wskazano w poradniku, którego wersję cyfrową udostępniono m.in. za pośrednictwem Twittera resortu dyplomacji, wsparcie konsularne jest oferowane tym spośród polskich uczestników ŚDM, którzy potrzebują pomocy w związku z pobytem w szpitalu lub nieszczęśliwym wypadkiem, zgubieniem paszportu, aresztowaniem, potrzebą wsparcia prawnego bądź koniecznością pilnego nawiązania kontaktu z rodziną w Polsce.

Zaznaczono jednocześnie, że konsul nie ma możliwości udzielania pomocy w sprawach takich, jak choćby organizowanie podróży do i z Panamy, organizowanie transportu lokalnego, rezerwacja biletów lotniczych i hoteli, pokrycie kosztów leczenia czy pomocy prawnej.

Poradnik zawiera ponadto m.in. dane kontaktowe centrum wsparcia dla polskich pielgrzymów, konsula RP w Panamie oraz lokalnej policji, a także informacje nt. ubezpieczenia medycznego i szpitali. MSZ zwróciło w tym kontekście uwagę, że o ile zorganizowane grupy pielgrzymów zostały objęte ubezpieczeniem przez firmę ERV, o tyle osoby podróżujące samodzielnie powinny upewnić się, że wykupiły ubezpieczenie ważne na terytorium Panamy i dysponują numerem do centrum alarmowego ubezpieczyciela.

W poradniku udostępniono również informacje szczegółowe dot. zasad uczestnictwa w ŚDM w Panamie osób małoletnich oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa pielgrzymów.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL