W Zaduszki księża dekanatu oświęcimskiego odprawili przy tzw. bloku śmierci mszę św. w intencji ofiar niemieckiego obozu Auschwitz. Eucharystii przewodniczył wicedziekan ks. Fryderyk Tarabuła.
Gwardian klasztoru Franciszkanów w podoświęcimskich Harmężach, ojciec Piotr Cuber, powiedział w homilii, że w Auschwitz wielu zadawało pytanie: gdzie był Bóg, gdy na ziemi oświęcimskiej wydarzyła się hekatomba śmierci, nienawiści i zła? "(…) Bóg był razem z tymi ludźmi, którzy cierpieli. Cierpiał z nimi i w nich. Dowodem na jego obecność w tym piekle na ziemi były takie postacie, jak ojciec Maksymilian Kolbe, św. Edyta Stein i błogosławieni męczennicy Auschwitz" – mówił zakonnik.
Franciszkanin podkreślił, że dowodem na to, że "Bóg nie opuścił tego miejsca" jest także obecność wiernych w Zaduszki. „Jesteśmy tu po to, by pomóc naszym braciom, którzy być może tutaj okazali się zbyt słabi i nie obronili swojego człowieczeństwa. Chcemy modlić się za tych, którzy oddali swoje życie w obozach i łagrach" - powiedział.
Ks. Fryderyk Tarabuła podkreślił, że podczas mszy św. wierni modlili się, prosząc o miłosierdzie dla ofiar Auschwitz i Birkenau, ale także dla ich katów. "Każdy potrzebuje bożego miłosieredzia" - mówił.
W czwartek, podobnie jak w dniu Wszystkich Świętych, oświęcimianie zapalali znicze przed Ścianą Straceń przy bloku 11 w byłym obozie Auschwitz. Niemcy w tym miejscu rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.
W niedzielę w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji ofiar niemieckich obozów i sowieckich łagrów. Nabożeństwo odbywa się od blisko 40 lat, zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwo upamiętnia pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. 7 czerwca 1979 r. papież odprawił mszę św. w byłym Auschwitz II - Birkenau.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)
szf/karo/