Auschwitz

05.09.2019

Muzeum Auschwitz: konserwatorzy zajmą się wieżą naruszoną przez wiatr

Wieża wartownicza w byłym niemieckim KL Auschwitz II-Birkenau, której konstrukcja została naruszona przez wichurę, zostanie poddana konserwacji. Ogłoszony już został przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac – podał rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Konstrukcja wieży została naruszona podczas wichury w marcu br. Obiekt, położony w południowo-wschodnim rogu ogrodzenia dawnego obozu, odchylił się wówczas od pionu. Aby nie uległ on zniszczeniu został podstemplowany. Później wieża została gruntownie zbadana. Opracowany został plan niezbędnych prac naprawczych i konserwatorskich.

Bartosz Bartyzel poinformował, że wieża z uwagi na stan techniczny została zdemontowana. „Drewniane elementy zostały zinwentaryzowane, oznaczone, wstępnie oczyszczone i zmagazynowane. Elementy posadowienia wraz z posadzką zostały zabezpieczone przed wpływem opadów atmosferycznych na miejscu” – podało Muzeum w dokumentacji przetargowej.

Termin składania ofert na wykonanie prac budowlanych i konserwatorskich upływa 19 września. Na wywiązanie się z całości zamówienia wykonawca będzie miał czas do drugiej połowy czerwca 2020 r. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi ok. 225 tys. zł.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL