Muzeum Auschwitz w 2015 r. wprowadzi bramki kontrolne przy wejściu i m.in. rozbuduje przechowalnię bagażu. Wszystko ma na celu poprawę bezpieczeństwa zwiedzających i obiektów byłego niemieckiego obozu Auschwitz – podało biuro prasowe placówki.
Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel zaznaczył, że podobne zasady przy wstępie obowiązują w wielu innych placówkach poświęconych zagładzie i II wojnie światowej, jak Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie czy Memorial de la Shoah w Paryżu. „Wszystkich szczegółów dotyczących obecnego systemu zabezpieczeń oraz jego rozbudowy z przyczyn oczywistych nie możemy ujawniać” – powiedział Bartyzel.
Rzecznik dodał, że prace nad podniesieniem bezpieczeństwa w placówce prowadzone są już od kilku lat. Finansowo wspiera je polskie ministerstwo kultury. Na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau modernizowany i rozbudowywany jest system sygnalizacji pożarów. „Tylko w latach 2013-2014 resort przeznaczył na ten cel prawie 6,5 mln zł. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku” – poinformował.
W planach Muzeum jest również stworzenie kompleksowego projektu technicznego pozostałych systemów bezpieczeństwa, m.in. monitoringu, systemu antywłamaniowego oraz systemu kontroli dostępu.
„Dzięki zaangażowaniu ministerstwa w 2015 r. wzmocnione zostanie funkcjonowanie straży muzealnej, której zadaniem jest - oprócz ochrony terenu - zapewnienie bezpieczeństwa prawie 1,5 mln osobom z całego świata, które każdego roku odwiedzają Miejsce Pamięci” – powiedział rzecznik.
Jak podkreślił dyrektor placówki Piotr M.A. Cywiński, były obóz jest ostatnim z wielkich niemieckich nazistowskich obozów śmierci, który pozostaje czytelny w autentyzmie swej przestrzeni. „Jest także najczęściej odwiedzanym ze wszystkich europejskich miejsc pamięci. Jego historię pisała Trzecia Rzesza, ale to Polska jest szczególnym światowym depozytariuszem tej pamięci” — podkreślił.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ jbr/