Centrum edukacyjne należące do Muzeum Auschwitz organizuje w październiku we Francji seminarium dla polskich nauczycieli. Będzie ono poświęcone losom dzieci żydowskich deportowanych z francuskiej wioski Izieu w 1944 roku m.in. do KL Auschwitz. Można się już zapisywać.
Prof. Nora Fischbach została konsulem honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Wenezueli. Będzie wspierała działania podejmowane w tym kraju przez dyplomację pamięci Muzeum Auschwitz – podała we wtorek oświęcimska placówka.
Przy wejściu na historyczny teren byłego niemieckiego KL Auschwitz I odwiedzający mogą zobaczyć, poddane konserwacji, pierwsze powojenne znaki pamięci, które do tej pory znajdowały się na poobozowych budynkach lub w historycznej przestrzeni – podało w sobotę Muzeum Auschwitz.
14 czerwca, w rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W uroczystościach z tej okazji weźmie udział ministra kultury Marta Cienkowska.
Uroczystości 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się 14 czerwca; ich kulminacyjnym elementem będzie upamiętnienie pod Ścianą Śmierci, w którym wezmą udział Ocalali i delegacje władz państwowych – podało Muzeum Auschwitz.
Muzeum Auschwitz wyremontuje dach historycznego baraku nazywanego blockfuehrerstube, który znajduje się tuż przy bramie "Arbeit mach frei". Placówka poinformowała o ogłoszeniu przetargu na wykonanie prac. Wybrana firma będzie miała na to około czterech miesięcy.
Prof. Jürgen Rüttgers, były premier Nadrenii Północnej-Westfalii, został uhonorowany w środę Światłem Pamięci, nagrodą Muzeum Auschwitz. Oświęcimska placówka podała, że doceniła w ten sposób zaangażowanie laureata na rzecz zachowania Miejsca Pamięci Auschwitz.
Muzeum Auschwitz pozyskało do swoich zbiorów oryginalny dziennik autorstwa ocalałego Alfreda Kantora. Dokument zawierający rysunki i zapiski, poczynione zarówno w obozie, jak i po wojnie, stanowią świadectwo utrwalone w formie wizualnej, dotyczące zarówno Zagłady, jak i doświadczenia więźnia.
Minęły 84 lata od pierwszej deportacji kobiet do niemieckiego obozu Auschwitz. 26 marca 1942 roku trafiło tam 999 słowackich Żydówek z Popradu. W czwartek rocznicę upamiętniła brzeszczańska Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.