W czwartek wieczorem, w Dniu Myśli Braterskiej fasadę Pałacu Prezydenckiego rozświetliła iluminacja przedstawiająca wizerunki współtwórców ruchu harcerskiego w Polsce - Olgi i Andrzeja Małkowskich. Wcześniej prezydent Andrzej Duda uczestniczył w Wiście w spotkaniu z harcerzami.
"Jest dla mnie wielką radością, że w Polsce istnieje harcerstwo" - mówił prezydent na spotkaniu. Tłumaczył, że sam był harcerzem - jak podkreślił - w bardzo ważnych latach swojego życia, podczas których dojrzewał i dorastał do tego, żeby stać się pełnoprawnym obywatelem Rzeczypospolitej. "To harcerstwo uczyło mnie, jak być dobrym Polakiem, obok tego, czego nauczyłem się w domu" - dodał Andrzej Duda.
Andrzej Małkowski był propagatorem skautingu na ziemiach polskich. Przetłumaczył na polski "Skauting dla chłopców", wydany w 1911 roku. W tym samym roku z jego inicjatywy we Lwowie powstały pierwsze drużyny - im. Tadeusza Kościuszki, Jana Karola Chodkiewicza i Emilii Plater.
Wówczas zaczął się też ukazywać dwutygodnik "Skaut", w pierwszym numerze wydrukowano wiersz "Wszystko co nasze" Ignacego Kozielewskiego, do którego druhna Olga Drahonowska-Małkowska dwa lata później dopisała refren. Pieśń "Wszystko co nasze" w 1918 roku została uznana za Hymn Harcerski. Później hymn był wielokrotnie przekształcany, w 1981 roku powrócił do pierwotnej formy.
Dzień Myśli Braterskiej ma przypominać założycieli skautingu Roberta Baden-Powella i jego żonę Olave - 22 lutego przypadają ich urodziny. (PAP)
agzi/ bos/