Auschwitz

25.10.2019

Niemieckie kraje związkowe chcą przeznaczyć pieniądze na zachowanie Auschwitz

Niemieckie kraje związkowe chcą przeznaczyć środki finansowe na zachowanie miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Premierzy landów RFN chcą przekazać na ten cel 30 mln euro.

Na utrzymanie miejsca pamięci niemieckie landy chcą przeznaczyć do 2021 roku 30 mln euro, czyli tyle samo, co na ten sam cel asygnuje rząd centralny w Berlinie.

CZYTAJ TAKŻE

"27 stycznia 2020 r. będzie miała miejsce 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Szefowie rządów krajów związkowych deklarują swoją odpowiedzialność za zachowanie miejsca pamięci jako symbolu Holokaustu, bezprecedensowego ludobójstwa i terroru z czasów narodowo-socjalistycznej dyktatury" - czytamy w oświadczeniu wydanym w piątek na zakończenie posiedzenia premierów niemieckich landów, które się odbyło na bawarskim zamku Elmau.

Żeby pieniądze trafiły do Fundacji Auschwitz-Birkenau, która gromadzi fundusze na finansowanie długofalowego, globalnego programu konserwacji, odpowiednie kwoty muszą się jeszcze znaleźć w projektach budżetów każdego z niemieckich landów.

KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln osób. (PAP)

asc/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL