Nocne zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego organizuje w piątek Muzeum Stutthof w Sztutowie. Gospodarze placówki zaprosili chór, który zaśpiewa m.in. „Sen więźnia” - utwór, do którego muzykę skomponował w czasie pobytu w Stutthofie jeden z więźniów obozu.
„Takie nocne zwiedzanie stwarza niecodzienną atmosferę. Wzmacnia odczucie autentyczności tego miejsca” – podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski, dodając, że przy tej okazji włączone zostaną iluminacje niektórych obiektów muzealnych, ze względów praktycznych nie używane na co dzień.
Jak zaznaczył Tarnowski, Muzeum organizuje jednorazowe nocne zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego od 2009 r., a o tym, że mieszkańcy, ale przede wszystkim turyści przebywający na Mierzei Wiślanej, doceniają taką propozycję, świadczy liczba gości, którzy odwiedzają wówczas placówkę. ”Średnio w tę noc odwiedza nas około tysiąca osób, ale zdarzały się też lata, gdy z tej możliwości skorzystało nawet 1,7 tysiąca ludzi” – powiedział Tarnowski.
Każdego roku przy okazji nocnego zwiedzania placówka stara się zadbać o odpowiednią oprawę. W ubiegłych latach przy tej okazji w muzeum gościli np. artyści, którzy przeprowadzali happeningi i inne działania nawiązujące tematycznie do hitlerowskich obozów koncentracyjnych.
W tym roku zwiedzaniu towarzyszyć będą występy chóru mieszanego Skont–Tin–Nont z Unisławia pod dyrekcją Mariusza Bartkowskiego. Zespół zaprezentuje utwory nawiązujące do „idei pokoju, głębi człowieczeństwa i tolerancji”. Wśród tych utworów znajdzie się m.in. pieśń „Sen więźnia”, do której słowa napisał Zdzisław Karr-Jaworski, a muzykę – w czasie swego pobytu w KL Stutthof - Lubomir Szopiński.
„Takie nocne zwiedzanie stwarza niecodzienną atmosferę. Wzmacnia odczucie autentyczności tego miejsca” – podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski
„Noc w Muzeum” rozpocznie się w piątek o godz. 21 i potrwa mniej więcej do północy. Czynne będą wszystkie udostępniane na co dzień obiekty muzealne, łącznie z kinem, w którym można będzie zobaczyć fragmenty filmu „Eksterminacja inteligencji pomorskiej 1939-1945” zrealizowanego przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. nieopodal miejscowości, która dziś nosi nazwę Sztutowo, a która przed II wojną światową wchodziła w skład Wolnego Miasta Gdańska. Początkowo obóz był przeznaczony dla Polaków z Pomorza. Od 1942 r. Niemcy zaczęli do niego przewozić Polaków z innych regionów oraz grupy osób innych narodowości, m.in. Żydów i Rosjan. Z czasem z niewielkiego obozu rozrósł się do ponad 120 ha, miał też liczne podobozy. Do KL Stutthof trafiło w sumie około 110 tys. więźniów. Liczbę ofiar obozu szacuje się na około 65 tys., spośród których ok. 28 tys. stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.
Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone w 1962 r. staraniem byłych więźniów. Placówka działa na części dawnego obozu liczącej ok. 20 ha, gdzie zachowały się niektóre budynki tzw. Starego Obozu, w tym komora gazowa, komendantura z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Muzeum obejmuje też część terenu tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego. Każdego roku placówkę odwiedza ok. 120 tysięcy osób. (PAP)
aks/ pz/