Kilkunastu byłych więźniów Auschwitz zapowiedziało udział w uroczystościach 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do KL Auschwitz. Odbędą się one w niedzielę – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Międzynarodową kampanię fundraisingową „Camp Mail – Purchase of Documents”, której celem jest wykup i ochrona oryginalnych dokumentów związanych z niemieckimi obozami koncentracyjnymi i zagłady, uruchomiła Fundacja Auschwitz-Birkenau – podało Muzeum Auschwitz.
Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie zaczęło udostępniać swoje zbiory w wersji cyfrowej. Na stronie internetowej można przeglądać już ok. 300 zeskanowanych obiektów. Wśród nich są dokumenty obozowe, a także fotografie, korespondencja, prywatne dokumenty więźniów. Baza będzie stale rozbudowywana.
Programowi eutanazji w nazistowskich Niemczech i jego związkom z KL Auschwitz poświęcona będzie sesja edukacyjna online, którą przygotowało należące do Muzeum Auschwitz centrum edukacyjne – podała oświęcimska instytucja. Sesja odbędzie się 17 czerwca, można już wysyłać zgłoszenia udziału.
Utwory skomponowane w czasie II wojny przez więźniów w niemieckich obozach zabrzmią 12 czerwca na koncercie „Muzyka, której nie udało się uciszyć”, który w domu przedpogrzebowym cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej organizuje Bielskie Centrum Kultury – podał magistrat.
Szczątki dziesięciu ofiar niemieckich egzekucji z okresu II wojny światowej odnaleźli badacze Instytutu Pamięci Narodowej na Górkach Czechowskich w Lublinie. W latach 2022-2025 natrafiono tam na pięć zbiorowych mogił, z których wydobyto szczątki ponad 60 osób.
85 lat temu do niemieckiego obozu Auschwitz deportowany został franciszkanin o. Maksymilian Kolbe. Transport z więzienia na Pawiaku dotarł 28 maja 1941 roku. Kolbe zmarł męczeńską śmiercią 14 sierpnia. Oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej poinformowało o zakończeniu kolejnego etapu prac w okolicach Palmir. W wytypowanej jamie grobowej znaleziono kolejne ludzkie szczątki. W sąsiedztwie odkryto pojedynczą jamę grobową, w której także natrafiono na ludzkie szczątki.
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie poszukuje krewnych ofiar i świadków zbrodni, do których dochodziło w szpitalach i „żłobkach” w obozach pracy w Hamburgu od 1940 do 1945 r. Dzieci były tam głodzone na śmierć, topione.