"Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko-ukraiński 1943–1947" Grzegorza Motyki oraz "Zbrodnia katyńska. Mord. Kłamstwo. Pamięć" Andrzeja Przewoźnika i Jolanty Adamskiej znalazły się wśród książek nominowanych do konkursu Książka Historyczna Roku.
Konkurs na Książkę Historyczną Roku jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Do 31 października czytelnicy mogą głosować na 20 nominowanych przez jury pod przewodnictwem prof. Piotra Franaszka książek, po 10 w dwóch konkursowych kategoriach: na najlepszą książkę naukową poświęconą dziejom Polski i Polaków w XX w. oraz na najlepszą książkę popularnonaukową poświęconą historii Polski w XX w.
Zwycięzcy zostaną wybrani przez członków jury oraz czytelników w drodze głosowania internetowego. Głosować można zaznaczając w odpowiedniej zakładce strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl jedną z książek w każdej z kategorii.
W kategorii "najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w okresie XX wieku" do nagrody nominowano publikacje: "Białe plamy – Czarne plamy. Sprawy trudne w relacjach polsko-rosyjskich (1918–2008)" pod red. nauk. Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa; "Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku" Leszka Jerzego Jasińskiego; "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949–1989" Dariusza Stoli; "Matematycy polscy w XX-leciu międzywojennym. Studium historyczne" Małgorzaty Przeniosło oraz "Między codziennością a wielką historią: Druga wojna światowa w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego" Piotra T. Kwiatkowskiego, Lecha Nijakowskiego, Barbary Szackiej i Andrzeja Szocińskiego; "Niszczyć, by tworzyć. Germanizacja Żywiecczyzny przez narodowosocjalistyczne Niemcy 1939–1944/45" Mirosława Sikory; "Kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne a działalność Ruchu Młodej Polski (1979–1989)" Tomasza Sikorskiego; "Sprawa obiektowa nr 1: Kościół. Kościół przemyski w świetle akt rzeszowskiej bezpieki (1944–1989)" t. 1 i 2 Stanisława Nabywańca; "Udział Słowacji w agresji na Polskę w 1939" Igora Baki oraz "Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1945" Agnieszki Łuczak.
W kategorii "najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski XX wieku" do nagrody kandydują wydawnictwa: "Filmowcy w matni bezpieki" Filipa Gańczaka; "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego" - praca zbiorowa pod red. Leszka Dulika i Waldemara Golca; "Miasto walczy o wolność. Obrona Lwowa 1918–1919" Rosy Bailly; "Nie umrę śmiercią naturalną. Janina Lech – harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina" Witolda Stankowskiego; "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko-ukraiński 1943–1947" Grzegorza Motyki; "Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo" Leona Popka; "Przez Polskę Ludową na przełaj i na przekór" Pawła Wieczorkiewicza i Justyny Błażejewskiej; "W tajnej służbie. Jak polski wywiad dał aliantom zwycięstwo w Afryce Północnej" Mieczysława Rygora Słowikowskiego; "Zbrodnia katyńska. Mord. Kłamstwo. Pamięć" Andrzeja Przewoźnika i Jolanty Adamskiej oraz "Zostali we Lwowie" Anny Fastnacht-Stupnickiej.
Głosować na wybrane publikacje można do 31 października na stronie internetowej konkursu
Laureaci konkursu podczas uroczystości, która odbędzie się 6 listopada, otrzymają statuetki i nagrody finansowe. (PAP)
akn/ hes/