Kościół katolicki w PRL

11.06.2012 aktualizacja 14.07.2016

Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Szczecinie

Wierni i duchowni Pomorza Zachodniego uczcili w poniedziałek 25. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Szczecinie. W szczecińskiej katedrze odprawiono uroczystą mszę świętą.

W wypełnionej świątyni hierarchowie i kapłani z całej archidiecezji uczestniczyli w Eucharystii koncelebrowanej przez osobistego sekretarza Jana Pawła II, metropolitę lwowskiego, abpa Mieczysława Mokrzyckiego.

Nawiązując do wypowiedzianych 25 lat temu przez papieża słów: „z jednakową mocą brzmią słowa +rodzina silna Bogiem, naród silny rodziną+, z jednakową mocą wieje +wiatr od morza+ i porusza sprawy regionu, miasta, ojczyzny, Europy i świata, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga powiedział: "nie trzeba nam jego słów dziś, bo gdy tamte słowa zaczynają brzmieć, to się umysły wyciszają i serca otwierają”.

To w Szczecinie podczas mszy na Jasnych Błoniach padły słowa o "wietrze znad morza", które wielu zrozumiało jako wezwanie do przemian w Polsce.

W homilii świadek pontyfikatu Jana Pawła II, abp Mieczysław Mokrzycki, który był od 1996 r. przez dziewięć lat osobistym sekretarzem papieża, przypominał m.in. słowa Jana Pawła II o sakramencie małżeństwa i życia rodzinnego. „... i że cię nie opuszczę aż do śmierci, tak rozpoczął Jan Paweł II homilię na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Te słowa dotyczyły także jego samego” - mówił do wiernych arcybiskup.

Jak wyjaśniał, życie papieża Polaka to było „świadectwo wierności człowieka, który wszedł w nasze życie społeczne, rodzinne i osobiste”. Miłość, otwartość, życzliwość dla innych oraz nieustanne dążenie do poszukiwania prawdy i życia według niej – to zdaniem metropolity lwowskiego cechy Jana Pawła II.

Abp Mokrzycki podzielił się z wiernymi wspomnieniami z czasów, gdy był blisko papieża. „Nie da się powiedzieć wszystkiego o Janie Pawle II, ale chcę, by pozostało w nas przekonanie, że wysiłek zasługuje w oczach bożych na łaskę i wsparcie. To w waszych domach i rodzinach mogą wzrastać tacy ludzie jak Jan Paweł II. Trzeba tylko wszystko zawierzyć Bogu” - zakończył homilię.

11 czerwca 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do ojczyzny, Jan Paweł II przebywał w Szczecinie. Odprawił poświęconą małżeństwu i rodzinie mszę św. na Jasnych Błoniach. Wzięło w niej udział ok. 700 tys. osób. Ukoronował wówczas figurę Matki Boskiej Fatimskiej dla nowej parafii na osiedlu Słonecznym i poświęcił kamień węgielny pod budowę seminarium diecezjalnego. W katedrze św. Jakuba spotkał się z kapłanami.

To w Szczecinie podczas mszy na Jasnych Błoniach padły słowa o "wietrze znad morza", które wielu zrozumiało jako wezwanie do przemian w Polsce.

Na Jasnych Błoniach stoi pomnik Jana Pawła II.

Diecezjalne obchody 25. rocznicy wizyty Bł. Jana Pawła II w Szczecinie zainaugurował w niedzielny wieczór Apel Maryjny na Jasnych Błoniach. Mszę świętą w szczecińskiej katedrze poprzedziła projekcja filmu dokumentalnego „Jan Paweł II w Szczecinie”. (PAP)

epr/ bno/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL