Michał Matys, Anna Dudzińska, Jakub Szymczuk i Łukasz Kowalski zostali laureatami IV edycji nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego dla autorów rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji: tekstów, relacji radiowych, telewizyjnych i fotografii.
Ogłoszenie nazwisk laureatów odbyło się we wtorek podczas gali w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska mówiła: "Istnienie tej nagrody jest szczególnie ważne w dzisiejszej rzeczywistości, która dla dziennikarzy jest trudna. Przypadki dziennikarzy, którzy sprzeniewierzają się ideałom patronującym tej nagrodzie, czynią tę pracę szczególnie trudną dla tych, którzy wykonują ją dobrze i uczciwie. Jestem głęboko przekonana, że większość dziennikarzy to mądrzy i uczciwi ludzie, którzy mają świadomość wielkiej siły tego zawodu i siły oddziaływania społecznego, kształtowania postaw społecznych, edukacji".
"To wspaniale, że potrafimy się spotkać wspominając Ryszarda Kapuścińskiego i przyznawać nagrody ludziom, którzy wykonują ten zawód w najlepszy sposób, szczególnie w tej dziedzinie, jaką jest reportaż, który wymaga szczególnej rzetelności, ale też takich cech jak obiektywizm, prawda, uczciwość i etyka w stosunku do zasad. (...) - mówiła minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
"To wspaniale, że potrafimy się spotkać wspominając Ryszarda Kapuścińskiego i przyznawać nagrody ludziom, którzy wykonują ten zawód w najlepszy sposób, szczególnie w tej dziedzinie, jaką jest reportaż, który wymaga szczególnej rzetelności, ale też takich cech jak obiektywizm, prawda, uczciwość i etyka w stosunku do zasad. (...)
"To wspaniale, że potrafimy się spotkać wspominając Ryszarda Kapuścińskiego i przyznawać nagrody ludziom, którzy wykonują ten zawód w najlepszy sposób, szczególnie w tej dziedzinie, jaką jest reportaż, który wymaga szczególnej rzetelności, ale też takich cech jak obiektywizm, prawda, uczciwość i etyka w stosunku do zasad. (...) Dobre dziennikarstwo to sól współczesnego świata XXI w., w którym to, o czym nie poinformowano - nie istnieje" - podkreśliła Omilanowska.
Lidia Sobańska, p.o. prezesa PAP mówiła, że "żyjemy w świecie stabloidyzowanym" - i dlatego, jak zaznaczyła - "PAP tą nagrodą chciała uhonorować najlepszych autorów materiałów wyróżniających się obiektywizmem, rzetelnością i dobrym dziennikarskim warsztatem".
W kategorii materiał tekstowy nagrodzono Michała Matysa za tekst „Łódź miasto przeklęte” ("Gazeta Wyborcza", 31.01.2014). Autor opisuje m.in. śmierć pijanej kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży, która z kijem bejsbolowym zatrzymywała auta, pijanego motorniczego zabijającego przechodniów, sprawę poćwiartowanych i ukrytych w beczkach dzieci. "To nie przypadek, że zdarzyło się to w Łodzi" - tak zaczyna się tekst Matysa, niegdyś łodzianina, obecnie mieszkańca Warszawy. Matys uważa, że politycy przez ostatnie ćwierć wieku kompletnie zaniedbali trzecie co do wielkości miasto Polski, którym jest Łódź.
"Temat, o którym pisałem - Łódź - jest szczególnie bliski mojemu sercu. To taki temat, o którym często zapominamy, bo Polska jest krajem sukcesu. W ciągu 25 lat osiągnęliśmy naprawdę wiele i trochę zapominamy o takich miejscach i ludziach, którym życie przewróciło się do góry nogami. Łódź jest takim specyficznym miastem, gdzie się to wydarzyło" - mówił Matys, odbierając nagrodę.
Lidia Sobańska, p.o. prezesa PAP mówiła, że "żyjemy w świecie stabloidyzowanym" - i dlatego, jak zaznaczyła - "PAP tą nagrodą chciała uhonorować najlepszych autorów materiałów wyróżniających się obiektywizmem, rzetelnością i dobrym dziennikarskim warsztatem".
Michał Matys urodził się w 1966 r. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania reporter, najdłużej związany jest z „Gazetą Wyborczą". Jest autorem m.in. książki o najbogatszych Polakach „Towarzystwo” oraz cyklu dokumentalnego o absurdach PRL „Zagadki tamtych lat”, emitowanego w Programie 1 TVP.
W kategorii materiał dźwiękowy nagroda przypadła Annie Dudzińskiej za słuchowisko „Nieidealna piosenka” (Radio Katowice, 20.02.2014). Jego bohater, Łukasz, ma 14 lat i jest dzieckiem, w którego życiu wydarzyło się wszystko, co najgorsze. Porzucenie w dzieciństwie przez mamę to tylko początek całego pasma nieszczęść, z którymi musi sobie radzić. Pewnego dnia jego historia zaczyna układać się w pierwszą zwrotkę piosenki rapu, który próbuje pisać i uczy się śpiewać. Czy to wystarczy, by zmienić jego los? - takie pytanie stawia Dudzińska.
Laureatka od lat związana jest z Polskim Radiem Katowice. Jak sama podkreśla, to tam zrozumiała, że oprócz reporterskiej pracy ważne jest szukanie tego, co pod powierzchnią zdarzeń. Jest absolwentką Mistrzowskiej Szkoły Dokumentu Radiowego prowadzonej przez Europejską Unię Nadawców i laureatką prestiżowej nagrody Prix Italia w 2004 r. za materiał „Cena pracy”. W radiu opowiada też o architekturze.
W kategorii materiał fotograficzny laureatem został Jakub Szymczuk za fotoreportaż „Czarny czwartek” ("Gość Niedzielny", 2.03.2014). Pod taką nazwą przeszedł do historii Ukrainy 20 lutego 2014 r., kiedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa. Protesty zwolenników integracji europejskiej Ukrainy przeciw rządom prezydenta Wiktora Janukowycza trwały na Majdanie Niepodległości od listopada 2013 r. – w lutym doszło do krwawych starć między demonstrantami a wojskiem, policją i snajperami. W "Czarny czwartek" na ulicach Kijowa zginęło ok. 70 osób.
"Brałem udział w wydarzeniu historycznym, na pewno najważniejszym wydarzeniu we współczesnej historii Ukrainy. To wszystko, co obserwujemy na Ukrainie dzisiaj jest pokłosiem tego, co działo się na kijowskim Majdanie. A kulminacją tamtych wydarzeń był właśnie +czarny czwartek+. Dla mnie jest ważne, że wydarzenia na Majdanie są kontynuacją tego, co wydarzyło się na początku lat 80. w Polsce; tego, co przeżywało pokolenie moich rodziców" - powiedział Szymczuk. Fotoreporter, urodzony w 1985 r. w Warszawie, fotografią prasową zajmuje się od 10 lat. Pracował w "Dzienniku Polska The Times", obecnie w "Gościu Niedzielnym". Jest laureatem wielu nagród, między innymi Zdjęcia Dekady Grand Press Photo oraz autorem wielu wystaw, m.in. w Parlamencie Europejskim.
W kategorii materiał wideo nagrodę otrzymał Łukasz Kowalski za materiał „Egzamin z człowieczeństwa” (TVP II, 4.02.2014). Jego bohater - Adedeji Akintayo Sunday - pochodzi z Nigerii. Zdecydował się na studia w Polsce, czesne za studia na Akademii Polonijnej w Częstochowie wyniosło ponad 6,5 tys. euro. Gdy okazało się, że student nie otrzymał wizy, uczelnia odmówiła mu zwrotu wpłaconych pieniędzy.
"Mogłem pomóc człowiekowi z drugiego końca świata rozwiązać życiowy problem i jeszcze dostałem za to nagrodę" - cieszył się Kowalski. "Student z Nigerii odzyskał większość - 6 tys. euro - po siedmiu dniach protestu na chodniku przed uczelnią, gdzie koczował w temperaturze minus 12 stopni żądając, aby zwrócono mu pieniądze, które zgodnie z prawem mu sie należały. (...) Na samym końcu uczelnia postanowiła jeszcze chłopaka upokorzyć, każąc mu przeprosić, że ten jego protest spowodował naruszenie dobrego imienia szkoły" - wspominał reporter.
Łukasz Kowalski, urodzony 20 listopada 1984 r. w Krakowie, mieszka i pracuje w Katowicach. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego od 2007 r. związany jest z Magazynem Reporterów TVP Katowice. Jest autorem ok. 150 reportaży społecznych i interwencyjnych emitowanych na antenach TVP1 („Celownik”, „Polska Non Stop”), TVP2 („Magazyn Ekspresu Reporterów”, „Kontakt”, „Reporter Polski”) TVP Info („Telekurier”).
Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych, telewizyjnych oraz fotografii. Na każdego z laureatów czeka 20 tys. zł.
W jury nagrody zasiadają: Alicja Kapuścińska, Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Anna Brzezińska-Skarżyńska, Bogusław Chrabota, Piotr Gabryel, Mirosław Ikonowicz, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Maria Wiernikowska i Maciej Wierzyński. W tegorocznej IV edycji Nagrody Kapitule przewodniczy p.o. prezesa Polskiej Agencji Prasowej Lidia Sobańska.
Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, mecenasem konkursu i partnerem gali jest PKN Orlen SA, a fundatorami nagród są: PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Polska Agencja Prasowa SA. Patronami medialnymi nagrody są TVP Info i Polskie Radio. Partnerem wspierającym jest Hotel InterContinental Warszawa. (PAP)
aszw/ agz/ malk/ gma/ pro/