Kultura i sztuka po 1989 roku

22.09.2018 aktualizacja 23.09.2018

Otwarto 15. Warsztaty Herbertowskie i I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej

Minister kultury Piotr Gliński (L) odznacza złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Jana Polkowskiego podczas inauguracji XV Warsztatów Herbertowskich na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Minister kultury Piotr Gliński (L) odznacza złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Jana Polkowskiego podczas inauguracji XV Warsztatów Herbertowskich na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

I Międzynarodowy Kongres Współczesnej Literatury Polskiej i połączoną z nim 15. edycję Warsztatów Herbertowskich otworzył w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który wręczył 22 osobom związanym z tą imprezą medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

"Herbert to dla mnie największy współczesny poeta, honorowy noblista. Ja nie obawiam się, że Herbert nie będzie czytany. To poezja tak ważna, aktualna, niezbędna do życia każdemu Polakowi, że Herbert na pewno będzie czytany" - mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, otwierając kongres. Dodał że obowiązkiem państwa jest wspierać takie inicjatywy jak Warsztaty Herbertowskie, które przez wiele lat miały problemy ze znalezieniem źródła finansowania. Trzy lata temu MKiDN objęło je patronatem i finansowaniem, co pozwoliło nadać imprezie charakter międzynarodowy.

Minister zapowiedział też powołanie Instytutu Literatury - otwartej instytucji, której zadaniem będzie promowanie polskiej literatury, ale też wspomaganie polskich twórców.

"Istnieje pilna potrzeba wzmocnienia świadomości literackiej społeczeństwa. W Polsce brakuje świadomych czytelników" - mówił dr Józef Maria Ruszar o zaniku w naszym kraju potrzeby kontaktu z literaturą, co świadczy o zubożeniu duchowym społeczeństwa. "Trzeba nam kompetentnego czytelnika, odbiorcy kultury wysokiej" - dodał Ruszar.

Jubileuszowa edycja Warsztatów Herbertowskich została bardzo rozbudowana i ma formułę I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej. Taki kongres ma towarzyszyć Warsztatom Herbertowskim co trzy lata. Tegoroczne obrady odbywać się będą od 22 do 26 września w Zakopanem, a weźmie w nich udział kilkudziesięciu profesorów, badaczy literatury współczesnej, a także tłumacze z Polski, Brazylii, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA i Włoch.

Zaplanowane referaty poświęcone są głównie interpretacji współczesnej poezji, jej związkom z poezją światową oraz sztukami wizualnymi. W czasie kongresu omawiana będzie twórczość takich autorów, jak: Julia Hartwig, Urszula Kozioł, Beata Szymańska, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Jacek Bierezin, Witold Gombrowicz, Henryk Grynberg, Zbigniew Herbert, Julian Kornhauser, Wiesław Myśliwski, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Stasiuk, Janusz Szuber, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Wojciech Wencel oraz twórczość kilkunastu młodszych poetów.

Pomysłodawca i organizator Warsztatów Herbertowskich dr Józef Maria Ruszar przypomniał podczas sobotniego otwarcia imprezy, że pierwsze spotkanie odbyło się w 2004 roku na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Herberta w osiemdziesiątą rocznicę urodzin poety. Honorowymi patronami festiwalu byli Lech Kaczyński, Katarzyna Herbertowa i Halina Herbert-Żebrowska. Początkowo spotkania odbywały się w Domu Pracy Twórczej w Oborach, następnie gościły w Muzeum Narodowym w Przemyślu, w pałacyku Narodowego Banku Polskiego w Starej Wsi, na zamku w Suchej Beskidzkiej, a przez ostatnie lata w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. Warsztatom towarzyszy Biblioteka Pana Cogito – naukowa seria książkowa poświęcona współczesnej literaturze polskiej, w której dotychczas ukazało się 35 tomów.

W czasie sobotniej uroczystości na Zamku Królewskim Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował 22 wybitnych literatów, naukowców i działaczy związanych z twórczością Zbigniewa Herberta najwyższymi odznaczeniami przyznawanymi w dziedzinie kultury – medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis uhonorowany został Jan Polkowski – "wybitny poeta, pisarz i wydawca o pięknej karcie opozycyjnej, odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy literackie" - jak podaje MKiDN.

Srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis wyróżnieni zostali: prof. Grzegorz Bąk z Uniwersytetu Kompluense w Madrycie, prof. Piotr Kilanowski z Uniwersytetu w Kurytybie w Brazylii, prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prof. Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Arent van Nieukerken z Uniwersytetu w Amsterdamie, prof. Marcello Paiva de Souza z Uniwersytetu w Kurytybie w Brazylii, dr Anatol Roitman z Uniwersytetu w Nowosybirsku, dr Józef Maria Ruszar z Akademii Ignatianum w Krakowie oraz dr hab. Rafał Żebrowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Uczestnicy kongresu jeszcze w sobotę wieczorem zainaugurują czterodniowe obrady w Zakopanem. (PAP)

Autor: Agata Szwedowicz

aszw/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL