Nowa księgarnia Instytutu Pamięci Narodowej została otwarta w warszawskim Domu Polonii. "Fakt, że dzieje się to w gmachu Wspólnoty Polskiej, wyznacza nam kierunek, byśmy bardziej stawali się wspólnotą" - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.
"Spotykamy się w miejscu szczególnym - w Domu Wspólnoty Polskiej (...). Myślę, że wszystko mówi ta nazwa. Zawsze podkreślałem, że jesteśmy wspólnotą, a przynajmniej chcemy być wspólnotą Polaków żyjących nie tylko w naszych granicach politycznych, ale gdziekolwiek są na świecie" - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, podczas otwarcia nowej księgarni IPN.
Zwrócił uwagę, że ponad 30 proc. rodaków żyje poza granicami Polski. "Wspólnota Polska czyni od lat wiele na ich rzecz, podobnie jak w innym wymiarze IPN. Chcemy połączyć nasze siły, bo do tego jesteśmy zobowiązani wobec naszych rodaków żyjących poza granicami. Jak to śpiewamy w jednej ze słynnych pieśni +Od Chicago do Tobolska...+. To dla nich chcemy działać" - mówił prezes Szarek, dodając, że współpraca obu instytucji trwa już od lat, co doprowadziło do wspólnej publikacji wielu książek. Zapowiedział, że w planach jest "wydanie podręcznika dla naszych rodaków uczących się w szkołach polonijnych".
"IPN otwiera tu swoją księgarnię, choć myślę, że nie tylko księgarnię, ale także miejsce spotkań, miejsce rozmów i dyskusji o polskiej historii, o polskiej kulturze. A fakt, że dzieje się to w gmachu Wspólnoty Polskiej, wyznacza nam kierunek, cele, żebyśmy bardziej stawali się wspólnotą" - zaznaczył Jarosław Szarek.
Podkreślił, że "niemal równolegle" rozpocznie działalność księgarnia internetowa IPN, aby "te publikacje tak potrzebne nam w przezwyciężaniu PRL-owskiego dziedzictwa, w budowaniu tożsamości wspólnoty narodowej, docierały do wszystkich zainteresowanych".
Szarek poinformował, że IPN wyśle na Litwę książek i inne wydawnictwa, które trafią "do blisko 80 polskich szkół, do bibliotek, do polskiej młodzieży".
Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski wyraził radość, że "może uczestniczyć w bardzo symbolicznym podkreśleniu tej wieloletniej współpracy, jaką Stowarzyszenie Wspólnota Polska i IPN realizują po to, żeby budować wiedzę o naszej historii".
Dodał, że "jest przekonany, iż to pierwszy krok do tego, by gmach na Krakowskim Przedmieściu 64 jak najszerzej wypełniał się mądrą debatą na temat tego, co przeszłe, ale i tego, co dzisiejsze i przyszłe".
Bonisławski zapowiedział, że "liczy, iż w ciągu roku" w Domu Polonii zacznie działać czytelnia i kawiarnia. (PAP)
gj/ pat/