W Muzeum Warszawskiej Pragi otwarto w sobotę wystawę stałą. Przez cały dzień trwały w muzeum warsztaty komiksowe i genealogiczne i pokazy filmowe. Wystawę zwiedziła premier Ewa Kopacz wraz z prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Muzeum mieści się przy Bazarze Różyckiego. Wystawa stała składa się z pięciu części. "Praskie historie" i "Praskie świadectwa" to przedstawienie historii Pragi jako osady i miasta, prezentacja typowych dla niej tradycji rzemieślniczych, przemysłowych i kupieckich, zbiór nagrań z archiwum historii mówionej oraz ekspozycja fotografii i dokumentów ludzi związanych z Pragą.
Sale dawnych modlitewni żydowskich odwzorowano w sekcji "Praskie kultury". Pomieszczenia, do których wchodzi się od podwórza zdobią polichromie przedstawiające znaki zodiaku, Żydów modlących się pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie oraz grób Racheli w Betlejem. W ceglanych piwnicach frontowego budynku umieszczono pięć instalacji artystycznych "Praskie interpretacje": "Stadion", "Ulica", "Wideoteka", "Mieszkanie" oraz "Ciągle od nowa".
Na dziedzińcu muzeum znajduje się ostatnia sekcja ekspozycji - "Praskie podwórko". Scena, na której będą mogły odbywać się kameralne koncerty oraz niebieski niedźwiedź postawiony w hołdzie dla najsławniejszych mieszkańców praskiego zoo stworzyły mini lunapark na praskim dziecińcu.
Muzeum jest jednym z elementów rewitalizacji warszawskiej Pragi. Pomysł powstania placówki pojawił się prawie 10 lat temu. Następnie wybrano lokalizację. W 2010 roku rozpoczęto prace budowlane w kamienicach przy ulicy Targowej, przy "Różycu", czyli najstarszym targowisku Warszawy.
W sobotę przez cały dzień trwały w muzeum warsztaty komiksowe i genealogiczne. Na niedzielę zaplanowano m.in. wspólny podwieczorek, zabawę teatralną dla dzieci oraz wieczorny koncert zespołów Cała Praga Śpiewa i CzessBandu.
Na wystawie czasowej "Podarować rzecz do muzeum", której oficjalne otwarcie zaplanowano jako wydarzenie niedzieli zaprezentowano część spośród 1,5 tys. przedmiotów przekazanych Muzeum przez mieszkańców dzielnicy.
W Muzeum zaplanowano serię spotkań z ludźmi związanymi z Pragą - na przykład w połowie października, w ramach cyklu "Praskie czwartki" o poetce z Saskiej Kępy Agnieszce Osieckiej, rozmawiać będą m.in. jej córka i prezeska Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej Agata Passent i aktorka Hanna Bakuła.(PAP)
ago/ oma/ par/