Polska po 1989 roku

15.09.2019

P. Gliński: musimy pokazywać naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami

Piotr Gliński. Fot. PAP/P. Polak Piotr Gliński. Fot. PAP/P. Polak

Świat nie jest świadomy tego, co działo się w Polsce podczas II wojny światowej; musimy pokazywać naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami - powiedział w niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W poniedziałek w Berlinie zainaugurowana zostanie działalność pierwszego zagranicznego oddziału Instytutu Pileckiego. Towarzyszyć jej będzie m.in. wernisaż wystawy poświęcony Witoldowi Pileckiemu oraz spektakl oparty na zapisach snów więźniów Auschwitz.

CZYTAJ TAKŻE

Minister kultury w rozmowie w TVP Info podkreślił, że Instytut Pileckiego zajmuje się polską pamięcią związaną z terrorem głownie II wojny światowej i po wojnie. Zwrócił przy tym uwagę, że zeznania setek tysięcy polskich ofiar II wojny światowej nigdy nie zostały przetłumaczone na język angielski. "My to robimy. Te zapisy terroru są w tej chwili dostępne w internecie w języku angielskim, tak żeby one trafiły do obiegu naukowego na świecie" - zaznaczył minister.

"My musimy naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami na świecie pokazywać. Właśnie po to otwieramy oddział w Berlinie" - oświadczył Gliński.

"My musimy naszą narrację historyczną wszystkimi sposobami na świecie pokazywać. Właśnie po to otwieramy oddział w Berlinie" - oświadczył Gliński.

Dodał, że resort planuje otwarcie oddziałów Instytutu Pileckiego także w Nowym Jorku i Izraelu. "Po to żeby prezentować to, co się stało w czasie II wojny światowej i po wojnie w Polsce. Świat tego nie jest świadomy. To jest nasz obowiązek" - podkreślił Gliński.

Otwarcie oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Berlinie rozpoczyna kolejny etap działalności Instytutu w Niemczech, pogłębiając trwającą już współpracę w zakresie badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku. Od kilku miesięcy Instytut Pileckiego współpracuje z Bundesarchiv w zakresie cyfryzacji i udostępniania materiałów, co zaowocowało już m.in. 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących m.in. akta gestapo i niemieckiej policji działającej na terenie okupowanej Polski. Prowadzony jest także na terenie Polski, Niemiec i Izraela interdyscyplinarny projekt "Ćwiczenie nowoczesności" dla artystów i naukowców badających tematykę modernizmu i nowoczesności, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia XX wieku. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL