Polska po 1989 roku

08.02.2019

P. Naimski: Jan Olszewski był wzorem myślenia i działania na rzecz niepodległej Polski

Jan Olszewski był punktem odniesienia, autorytetem, wzorem myślenia i działania na rzecz niepodległej Polski - powiedział w piątek PAP Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, w rządzie Olszewskiego szef UOP.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

"Był odważny i uczciwy. A ponieważ był odważny i uczciwy to często jego bezkompromisowość budziła sprzeciw, ale to Jan Olszewski miał rację. Był jednym z ostatnich, a może ostatnim politykiem, poprzedniego w stosunku do mojego pokolenia, który mógł służyć radą i wzorem, dla nas którzy w to działanie na rzecz niepodległej Polski się zaangażowaliśmy" - powiedział Naimski.

Jego zdaniem Jan Olszewski był niekwestionowanym przez dziesięciolecia przywódcą obozu niepodległościowego w Polsce rządzonej przez komunistów. "W sposób naturalny jego autorytet był uznawany przez wiele osób i środowisk. Był bardzo ważną osobą przenoszącą tradycje niepodległej Polski z 20-lecia międzywojennego do okresu zmagań z komunistyczną okupacją, która trwała przecież do 1989 r." - powiedział Naimski.

"Jan nie chciał wziąć udziału w budowaniu kompromisu Okrągłego Stołu, uważał, że komuniści nie mogą być partnerem przy budowie nowej, niepodległej Polski" - dodał Naimski, zaznaczając, że rząd Jana Olszewskiego to był "pierwszy rząd niekomunistyczny w odradzającej się Polsce, powołany po pierwszych wyborach parlamentarnych, które były wolne".

"I ten rząd został obalony w czerwcu 1992 r., dlatego że premier Jan Olszewski sprzeciwiał się utrwalaniu podległości Polski względem Rosji poprzez utrzymanie obecności wojsk w rosyjskich bazach w Polsce. To był powód, dla którego ówczesny prezydent Lech Wałęsa zażądał odwołania jego gabinetu" - dodał Piotr Naimski. (PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

wkr/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL