XIX wiek

02.07.2012 aktualizacja 14.07.2016

PiS proponuje: 2013 - Rokiem Powstania Styczniowego

PiS chce, aby Sejm ogłosił 2013 r. Rokiem Powstania Styczniowego. Posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Kazimierz Michał Ujazdowski przypomniał, że w 2013 r. mija 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego. "Uważamy, że ten rok powinien być poświęcony pamięci o powstaniu styczniowym. Składamy stosowny projekt uchwały. Powstanie styczniowe było jednym z najbardziej donośnych polskich wystąpień wolnościowych, aktem odrzucenia rosyjskiego zniewolenia i woli budowy niepodległego państwa" - podkreślił.

Kazimierz Michał Ujazdowski: "Powstanie styczniowe było jednym z najbardziej donośnych polskich wystąpień wolnościowych, aktem odrzucenia rosyjskiego zniewolenia i woli budowy niepodległego państwa".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd żołnierzom Powstania, przywódcom i współpracownikom Rządu Narodowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać cześć tym, którzy odegrali ogromną rolę w walce o wolność, tworząc organizacyjne i finansowe zaplecze dla działalności niepodległościowej i powstańczej" - brzmi fragment projektu uchwały.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu całych działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania. (PAP)

tgo/ par/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL