Wystawa w cesarskim zamku w Kioto, koprodukcja teatralna na Festival/Tokyo, pokazy klasyki polskiego kina w Seulu – m.in. zaplanował IAM w związku z 100. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią i 30-leciem relacji dyplomatycznych z Republiką Korei.
Szczegóły programów przedstawiono w środę podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.
Jak podkreślił dyrektor IAM Krzysztof Olendzki, przypadająca w 2019 r. 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Japonią i 30-lecie relacji dyplomatycznych z Republiką Korei "stwarzają okazję do większej obecności Polski w tamtych krajach". "Szczególnie dla nas ważne w tym roku są obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków z cesarstwem japońskim. Od stu lat Japonia jest naszym bardzo bliskim partnerem nie tylko w dziedzinie polityki i gospodarki, ale przede wszystkim w dziedzinie kultury" – powiedział.
Według dyrektora IAM, wyrazem docenienia Polski jest wybranie jej jako kraju, z którym Japonia "będzie obchodziła to stulecie w sposób szczególny". "Poprzednio takim europejskim krajem, z którym Japonia obchodziła stulecie swoich relacji, była Belgia. Te obchody odbywają się pod hasłem +ichi-go ichi-e+, tzn. +jedno spotkanie, jedno życie+. Wyszliśmy z założenia, że raz na sto lat warto jest usiąść spokojnie i pobyć ze sobą. Ten rok to właśnie taki rok spokojnego bycia ze sobą zarówno w Japonii, jak i tutaj w Polsce" – zaznaczył Olendzki.
Barbara Trojanowska, odpowiedzialna za program obchodów jubileuszu relacji dyplomatycznych z Japonią, wyjaśniła, że planowane przedsięwzięcia ukazują "twórczy potencjał tkwiący w spotkaniach Polaków i Japończyków". "Chciałam także podkreślić, że są to spotkania, które mają swoją przeszłość, tzn. wynikają z bardzo długich okresów przygotowań, rozmów, wspólnych projektów, które doprowadziły do tego, że w tym roku możemy zrobić naprawdę rzeczy szczególne i wyjątkowe. Liczymy na to, że te spotkania mają swoją przyszłość, że te wydarzenia i projekty zostaną w jakiś sposób z nami" – dodała.
Szef programu Azja Karol Templewicz zwrócił uwagę, że mimo 7 tys. 800 km dystansu między Polską a Republiką Korei, "łączy nas kultura". "Można znaleźć wiele podobieństw historycznych, co buduje pewną wspólnotę doświadczeń czy tematy, które stanowią most na ponad 7 tysięcy 800 km. Przęsłami tego mostu są rozmaite wydarzenia, przy których mamy przyjemność i zaszczyt pracować" – powiedział.
W programie obchodów setnej rocznicy relacji dyplomatycznych z Japonią znalazło się blisko 15 przedsięwzięć kulturalnych, wśród nich wystawa Weroniki Gęsickiej "What a Wonderful World", którą można oglądać do 12 maja na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Kyotographie. Wydarzeniem inaugurującym jubileusz będzie wystawa sztuki współczesnej "Celebration", która stanowi efekt przeszło 20 wizyt badawczych na przestrzeni trzech lat. Ekspozycja, prezentowana w zabytkowym zamku Nijo w Kioto i Kyoto Art Center, będzie czynna w dniach 18 maja – 23 czerwca. Następnie będzie ją można oglądać w Polsce podczas Poznań Art Week i w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
W sekcji teatralnej zaplanowano m.in. majowy pokaz spektaklu "Margarete" Janka Turkowskiego w Rohm Theatre w Kioto oraz prezentacje spektakli dla najmłodszej widowni w ramach letniego festiwalu Ricca Ricca Festa na wyspie Okinawa. Z kolei jesienią organizatorzy obchodów zapraszają na nowy polsko-japoński spektakl "Wciąż wracając do domu" w reż. Magdaleny Szpecht, która na zaproszenie IAM otworzy tegoroczny Festival/Tokyo. Przestawienie zrealizowano we współpracy z Festival/Tokyo i TR Warszawa.
Program dopełnią wydarzenia filmowe i muzyczne. W listopadzie w Kioto, Osace, Tokio i Sapporo odbędzie się jubileuszowa edycja Poland Film Festival, podczas którego prezentowana będzie klasyka polskiego kina i nowe produkcje. Istotnymi wydarzeniami muzycznymi będą m.in. tournée Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Borejki, koncerty pod batutą maestro Pendereckiego oraz występy laureatów Konkursu Chopinowskiego: Krystiana Zimermana, Rafała Blechacza i Seong-Jin Cho.
Z okazji 30-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Koreą Południową IAM zaplanował m.in. prezentację polskiej kuchni podczas majowego Jeju Food and Wine Festival oraz pokazy filmów Andrzeja Wajdy, Wojciecha Hasa, Pawła Pawlikowskiego i Andrzeja Munka na Polskim Festiwalu Filmowym w Seulu. Również wiosną, w ramach Uijeongbu Music Theatre Festival pokazana zostanie plenerowa adaptacja "Makbeta", przygotowana przez Teatr Biuro Podróży. W trakcie festiwalu odbędą się także warsztaty muzyczne dla dzieci, prowadzone przez zespół Tęgie Chłopy.
Program obchodów setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią realizowany jest we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio. Partnerami przedsięwzięcia są: PLL LOT i Melody Tours.
Program przygotowany z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Republiką Korei realizowany jest we współpracy z Ambasadą RP w Seulu. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ pat/