W Białymstoku i Suchowoli polscy muzułmanie modlili się w piątek w intencji ojczyzny, w związku z 97. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Białostockie uroczystości znalazły się w programie wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości.
W stolicy województwa podlaskiego modlitwy miały miejsce w południe w Domu Kultury Muzułmańskiej, w Suchowoli - w tamtejszym domu modlitw. Tam przewodniczył im mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Święta Niepodległości odbywają się w tym regionie od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.
Polscy wyznawcy islamu to przeważnie Tatarzy, których największe w kraju skupiska są właśnie w województwie podlaskim. U zarania II Rzeczypospolitej istniał Pułk Ułanów Tatarskich, utworzony w 1919 r. z żołnierzy, którzy przeszli do wojsk polskich z armii rosyjskiej. Wziął on udział m.in. w wyprawie kijowskiej i obronie Płocka przed bolszewikami.
Po kilku latach został rozformowany, ale część żołnierzy utworzyła oddzielny szwadron w 13. Pułku Ułanów Litewskich, który walczył potem w kampanii wrześniowej 1939 r.
W przeddzień uroczystości rocznicowych związanych z tegorocznym Świętem Niepodległości, w Białymstoku odbył się marsz organizowany przez środowiska prawicowe. Takie marsze odbywają się tam od pięciu lat, poprzedzone są inscenizacjami historycznymi.
W tym roku, za sprawą jednej z organizacji, pojawiło się tam m.in. hasło "Stop islamizacji Polski". "Hasła są niefortunne i niepokojące, nie jest to nic związanego z patriotyzmem. Bo jedno jest nacjonalizm, a drugie - patriotyzm" - powiedział PAP mufti Miśkiewicz, pytany o komentarz w tej sprawie.
"My czujemy się Polakami, tylko nie wiem, czy ci protestujący nas uwzględnili" - dodał przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
MZR powstał w 1925 roku w Wilnie, zajmuje się organizacją życia religijnego, ale także oświatą i kulturą środowiska polskich wyznawców islamu.
Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju szacują na 20-25 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców: uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów. (PAP)
rof/ gma/