Polska po 1989 roku

05.04.2018

Pogrzeb dr. Leszka Allerhanda we wtorek w Zakopanem

Dr Leszek Allerhand. Źródło: Fundacja Judaica Dr Leszek Allerhand. Źródło: Fundacja Judaica

10 kwietnia na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem odbędzie się pogrzeb lekarza dr. Leszka Allerhanda – poinformowała PAP Fundacja Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Lekarz pochodzący z wybitnej adwokackiej rodziny żydowskiej ze Lwowa dr Leszek Allerhand zmarł 3 kwietnia w swoim domu w Zakopanem.

Dr Leszek Allerhand urodził się w 1931 r. we Lwowie. Był synem adwokata dr. Joachima Allerhanda i pianistki Zinajdy Rubinstein-Allerhand oraz wnukiem Maurycego Allerhanda, wybitnego profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Drugą wojnę światową, z całej licznej rodziny Allerhandów, cudem przeżył tylko on z matką uciekając z lwowskiego getta oraz jego ojciec, który w czasie wojny ukrywał się poza Lwowem pracując jako stolarz. Reszta rodziny zginęła w czasie Holokaustu.

O własnych doświadczeniach z okresu wojny i Holokaustu dr Allerhand opowiadał w filmach dokumentalnych, które sam tworzył będąc na emeryturze. Napisał również pamiętnik, w którym wspomina dzieciństwo spędzone we Lwowie, przedwojenną i wojenną rzeczywistość.

Po wojnie Leszek Allerhand wraz z rodzicami osiadł w Krakowie, gdzie ukończył studia medyczne i rozpoczął asystenturę w klinice u prof. Juliana Aleksandrowicza. Od 1961 r. mieszkał w Zakopanem, gdzie pracował m.in. jako ordynator Oddziału Chorób Płuc w tutejszym szpitalu. Przez wiele lat był także lekarzem kadry olimpijskiej w sportach zimowych.

Był współtwórcą Instytutu Allerhanda w Krakowie. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Dzieci Holocaustu. Przez wiele lat dr Allerhand zmagał się z chorobą nowotworową. Uroczystości pogrzebowe na zakopiańskim cmentarzu rozpoczną się we wtorek o godz. 12.00.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL