Europa i świat po 1989 roku

22.11.2018

Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami apeluje o spokój na Cmentarzu Orląt

Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie wyraziło w czwartek zaniepokojenie w związku z incydentami na Cmentarzu Orląt i oświadczyło, że nekropolia ta jest miejscem modlitwy i nie powinna być wykorzystywana do celów politycznych.

„Jesteśmy po to, by dbać o to miejsce i z oburzeniem stwierdzamy, że czasem staje się ono miejscem demonstracji politycznych, co jest niedopuszczalne. To nas oburza, ponieważ budujemy stosunki ze społecznością ukraińską, w wielu sprawach dogadujemy się, a taki wybryk nie do końca świadomych tego co robią młodych ludzi bardzo temu szkodzi” – powiedział w rozmowie telefonicznej z PAP prezes Towarzystwa Janusz Balicki.

W czwartek we Lwowie zatrzymano trzech studentów z Polski, którzy próbowali odpalić race na Cmentarzu Orląt. Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi wydało oświadczenie, w którym skrytykowało takie działania.

„Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi z niepokojem przygląda się niewłaściwemu niekiedy zachowaniu osób odwiedzających Cmentarz Orląt Lwowskich, jakie urąga powadze i znaczeniu tego miejsca dla polskiej i ukraińskiej pamięci narodowej. Do takich zachowań należą wszelkie próby wykorzystywania memoriału do celów partykularnych, politycznych czy ideologicznych” – czytamy.

Towarzystwo przypomniało o samowolnych próbach odsłonięcia zakrytych płytami rzeźb lwów, które – jak podkreśliło – oczekują na renowację oraz o zapalaniu rac przez kibiców piłkarskich z Polski.

„Cmentarz Orląt jest miejscem modlitwy i pojednania pomiędzy narodami Polski i Ukrainy (…). Jako przedstawiciele społeczności polskiej we Lwowie, od 25 lat dbającej o miejsca pamięci na terenie Cmentarza Łyczakowskiego, jesteśmy winni stronie ukraińskiej szacunek za współpracę i zrozumienie dla naszej działalności. Jesteśmy wdzięczni również za wszelką pomoc i pamięć polskim instytucjom, organizacjom społecznym oraz turystom odwiedzających Lwów” – głosi oświadczenie.

Towarzystwo zaapelowało do odwiedzających Cmentarz Orląt o szacunek dla tego miejsca, a także dla ukraińskiego prawa. Zadeklarowało jednocześnie współpracę z ukraińskimi służbami porządkowymi w utrzymywaniu ładu i spokoju na cmentarzu.

„Chcielibyśmy, aby po 100 latach od śmierci tu pochowanych Cmentarz Orląt Lwowskich nadal był miejscem refleksji nad przeszłością i znaczeniem, jakie ma pokój, współpraca i zrozumienie między sąsiednimi narodami” – podsumowało Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920. Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i odbudowa ze zniszczeń jest zasługą pracowników firmy Energopol, którzy zaczęli porządkować teren zdewastowanego cmentarza w 1989 roku.

Uroczystość ponownego otwarcia cmentarza odbyła się 24 czerwca 2005 roku. Uczestniczyli w niej ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy, Aleksander Kwaśniewski i Wiktor Juszczenko.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL