Budowa niepodległego państwa

07.02.2018

Pomnik żołnierza-legionisty stanie w Staszowie

Zjazd legionistów w Krakowie - sektory 2 i 3 pułku piechoty Legionów podczas mszy na Błoniach. 08.1939. Fot. NAC Zjazd legionistów w Krakowie - sektory 2 i 3 pułku piechoty Legionów podczas mszy na Błoniach. 08.1939. Fot. NAC

Pomnik upamiętniający żołnierzy walczących o niepodległość stanie w Staszowie. Monument według projektu kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka zostanie odsłonięty 11 listopada, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Monument stanie w staszowskim Parku Legionów w miejscu wyburzonego w ubiegłym roku pomnika poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej. Władze Staszowa chcą w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

„W Staszowie od 1923 roku do wybuchu II wojny światowej znajdowały się istniejące do dzisiaj koszary I batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów. Ale takich wydarzeń i osób związanych z ziemią staszowską jest znacznie więcej. Pomnik będzie hołdem dla tych wszystkich ludzi, dzięki którym 100 lat temu mogliśmy się cieszyć z odzyskania niepodległości” – powiedział PAP burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.

Dodał, że w tej sprawie władze miasta przeprowadziły społeczne konsultacje. Zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za budową pomnika, który powstanie według projektu kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Micka. Pomnik będzie się składał z granitowego postumentu o wymiarach 480 na 350 cm.

„Główną częścią monumentu będzie postać żołnierza legionowego o wysokości ponad 2 metrów. Figura żołnierza prawdopodobnie zostanie wykonana z laminatu poliestrowego. Jeśli jednak fundusze na to pozwolą, zostanie odlana z brązu” – powiedział PAP Micek.

Bo obu stronach żołnierza staną dwie betonowe płyty w formie skrzydeł, na których zostaną zainstalowane granitowe tablice. „Umieszczone na nich będą informacje z najważniejszymi wydarzeniami związanymi ze Staszowem i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przewidziane jest także miejsce na urny, w których umieszczona zostanie ziemia z pól bitewnych” – dodał rzeźbiarz, który zastanawiał się nad wykorzystaniem elementów fundamentu pomnika żołnierzy Armii Czerwonej, który został wyburzony w ubiegłym roku.

„Po bliższych oględzinach budowlano-architektonicznych okazało się jednak, że wszystko jest w bardzo złym stanie. Dlatego ostatecznie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu” – podkreślił autor projektu pomnika.

Władze miasta są w trakcie sporządzania kosztorysu budowy pomnika. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na jego wykonanie. Miasto stara się o pozyskanie na ten cel środków zewnętrznych. Liczy też na hojność sponsorów. Jeśli się to nie uda, to część pieniędzy pochodzić będzie z budżetu miasta. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL