07.06.2010.Poznań (PAP) - W środę rozpocznie się przyjmowanie wniosków o pomoc finansową dla kombatantów i uczestników wydarzeń poznańskiego Czerwca '56. Taka pomoc będzie przyznawana po raz trzeci. Jak poinformował w poniedziałek wojewoda wielkopolski Piotr Florek, komisja, która będzie rozpatrywać wnioski, będzie miała do rozdysponowania 500 tysięcy złotych. Pieniądze mają trafić do potrzebujących przed 28 czerwca, rocznicą poznańskich wydarzeń.
Pomoc finansowa dla kombatantów i uczestników poznańskiego Czerwca '56 ze środków przyznanych przez premiera na wniosek wojewody przyznawana jest po raz trzeci. W poprzednich przypadkach pieniądze otrzymało każdorazowo po niespełna 200 osób.
W skład komisji rozpatrującej wnioski wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, konsultant z IPN i osoby powołane przez wojewodę. Jak stwierdziła w poniedziałek Aleksandra Banasiak, prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec '56, organizacje kombatanckie mają nadzieje, że przyznawane rokrocznie wsparcie finansowe dla najbardziej potrzebujących uczestników Czerwca stanie się regułą.
28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłami "Chleba i wolności!" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.
Według badań IPN, zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 700 osób aresztowano.
Zdaniem historyków, poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Szefem PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień i miejsc internowania wypuszczano więźniów politycznych, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego. (PAP)
rpo/ wkr/ bk/