Holokaust

11.12.2018

Potępienie i oburzenie po kradzieży kamieni pamięci o Zagładzie

Potępienie i oburzenie wywołała we Włoszech kradzież 20 tabliczek ku czci ofiar holokaustu w Rzymie. Płytki z brązu nazywane "kamieniami-przeszkodami", po polsku znane jako kamienie pamięci, dedykowane były pamięci 20-osobowej rodziny wywiezionej do Auschwitz.

Tabliczki znajdowały się w kostce ulicznej w centralnej rzymskiej dzielnicy Monti. Wykonał je i zainstalował w 2012 roku niemiecki artysta Gunter Demnig. W poniedziałek odkryto, że zniknęły. Prokuratura w Wiecznym Mieście wszczęła dochodzenie w sprawie kradzieży na tle nienawiści rasowej.

Senator Liliana Segre, która była więziona w Auschwitz, oświadczyła: "Kradzież kamieni dedykowanych tym, którzy nie mają grobu, jest tak haniebna, że nie mam słów".

Przewodnicząca Senatu Elisabetta Alberti Casellati powiedziała zaś, że to przestępstwo jest "niepokojącym sygnałem nowego barbarzyństwa". Czyn ten potępił też szef Izby Deputowanych Roberto Fico, nazywając go "obelgą na tle antysemickim".

"Pamięć jest i pozostanie jedynym cywilizowanym źródłem naszego społeczeństwa" - dodał.

Gunter Demnig rozpoczął umieszczanie kamieni pamięci ku czci żydowskich ofiar nazizmu w 1995 roku. Dotychczas artysta zainstalował ich już ponad 22 tysiące w Niemczech, Austrii, Czechach, Polsce, Holandii oraz na Węgrzech i na Ukrainie. (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL