Tradycje kawaleryjskie w Poznaniu i Wielkopolsce mają być tematem przewodnim wojewódzkich uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu. 11 listopada Wielkopolanie wezmą też udział w okolicznościowym koncercie w Teatrze Wielkim w Poznaniu.
Gospodarzem wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości jest wojewoda wielkopolski. Jak poinformował rzecznik wojewody Tomasz Stube, tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem „Kawaleria w Poznaniu”. Główne uroczystości, poprzedzone mszą św. w Farze, odbędą się na Placu Wolności.
"Rekonstruktorzy przedstawią historię Wielkopolskiej Brygady Kawalerii i poznańskiej kawalerii, zarówno tej tradycyjnej - konnej, jak i zmechanizowanej. Nie zabraknie wystrzału z armaty prawosławnej - w rolę działonowego wcieli się wojewoda wielkopolski" - powiedział Stube.
Uczestnicy uroczystości będą mogli też spróbować swych kawaleryjskich umiejętności, dosiadając ćwiczeniowego, drewnianego konia.
W centrum miasta zaprezentowane zostaną zabytkowe wojskowe pojazdy, m.in. tankietka TKS z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, samochody Polski Fiat 612 i 508 Łazik, oraz motocykl Sokół 1000.
Wieczorem w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się tradycyjny Koncert Marszałkowski. W programie koncertu, którego gospodarzem jest marszałek województwa wielkopolskiego, znalazły się utwory Feliksa Nowowiejskiego. Rokrocznie bilety na to wydarzenie sprzedawane są za symboliczną złotówkę.
Obchody Święta Niepodległości w Poznaniu mają specyficzny charakter ze względu na hucznie celebrowane tego samego dnia imieniny ulicy Święty Marcin. W związku z imieninami jednej z głównych ulic Poznania, przez centrum miasta przejdzie korowód. Impreza połączona jest z festynem, podczas którego odbędzie się kiermasz, koncerty i pokaz sztucznych ogni. 11 listopada poznaniacy zjadają też tony lokalnego smakołyku: rogali świętomarcińskich. (PAP)
rpo/ laz/