Polska po 1989 roku

05.06.2019

Premier Morawiecki: Bronisław Czech był żarliwym patriotą

Bronisław Czech był nie tylko wybitnym sportowcem, ale także żarliwym patriotą - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki w 75. rocznicę śmierci tej wybitnej postaci przedwojennego sportu w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Wspominając najbardziej wszechstronnego polskiego narciarza okresu międzywojennego Mateusz Morawiecki przypomniał, że Bronisław Czech był uczestnikiem ruchu oporu w obozie Auschwitz, współpracownikiem Witolda Pileckiego.  

"To oświęcimskie jądro ciemności 75 lat temu odebrało nam jednego z najwybitniejszych synów II Rzeczypospolitej" - napisał premier.

Bronisław Czech trzykrotny olimpijczyk, taternik, ratownik górski, instruktor narciarski, pilot i instruktor szybowcowy urodził się 25 lipca 1908 w Zakopanem. 

Był 24-krotnym mistrzem Polski w różnych konkurencjach narciarskich. Reprezentował Polskę w narciarskich mistrzostwach świata zajmując w kombinacji norweskiej piąte miejsce w 1927 oraz czwarte w 1929 roku. Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w 1928 roku był dziesiąty w kombinacji norweskiej; w ZIO 1932 był w niej siódmy. 

Czech rywalizował także w skokach narciarskich trzykrotnie ustanawiając rekord Polski w długości skoku. W 1929 w Zakopanem osiągnął odległość 63 metrów.

Jako ratownik brał udział w szeregu wypraw ratunkowych TOPR. Od 1932 był trenerem narciarskim, prowadził szkołę narciarstwa zjazdowego na Kasprowym Wierchu.

Po wybuchu drugiej wojny światowej włączył się w działalność konspiracyjną, był kurierem do Węgier. 14 maja 1940 został aresztowany przez gestapo i miesiąc później znalazł się w pierwszym transporcie więźniów do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 349. Uczestniczył w tamtejszym ruchu oporu organizowanym przez rotmistrza Witolda Pileckiego. Nie przyjął propozycji trenowania młodych niemieckich narciarzy. 

Wiosną 1944 pogorszył się stan jego zdrowia. Trafił do szpitala oświęcimskiego, gdzie zmarł z wycieńczenia 5 czerwca 1944. Informacja o śmierci Czecha została przekazana jego siostrze, Stanisławie Czech-Walczakowej, przez rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego.

Symboliczny grób Czecha znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. 

Od 1946 corocznie rozgrywany jest Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny, organizowany ku czci dwójki narciarzy zmarłych w czasie wojny. (PAP)

sab/ wkp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL