Polska po 1989 roku

30.11.2017

Premier: odpowiem na list szefa PE, odniosę się do jego obaw

Odpowiem na list szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego w sprawie demonstracji w Katowicach, odniosę się do jego obaw – powiedział premier Beata Szydło na konferencji w Abidżanie. Szefowa rządu podkreśliła, że wszyscy obywatele są w Polsce bezpieczni.

Przewodniczący PE wysłał list do polskiej premier w sprawie powieszenia na atrapach szubienic zdjęć europosłów PO podczas sobotniej demonstracji narodowców w Katowicach. Tajani wyraził zaniepokojenie całą sytuacją oraz przekonanie, że rząd użyje dostępnych mu środków, by potępić to zdarzenie.

Premier zadeklarowała na konferencji w Abidżanie w piątek, że odpowie na list szefa europarlamentu. „W tym liście odniosę się do jego trosk. Mogę tylko powiedzieć, że wszyscy europosłowie, posłowie, wszyscy obywatele przebywający w Polsce są bezpieczni” – powiedziała Szydło.

Jak dodała, poprosi również przewodniczącego Tajaniego, żeby zwracał uwagę w trakcie debat parlamentarnych w PE, aby nie były przekraczane obowiązujące normy "pozwalające na szkalowanie i obrażanie poszczególnych państw członkowskich". "Odpowiem na ten list i również go upublicznię” – zapowiedziała.

W poniedziałek premier na konferencji prasowej na marginesie spotkania przywódców 16 państw Europy Środkowej z Chinami oświadczyła, że "tego typu akty trzeba potępiać". Prokuratorskie postępowanie w tej sprawie zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Według szacunków policji w 20-minutowym sobotnim zgromadzeniu, zgłoszonym pod nazwą "Stop współczesnej Targowicy", wzięło udział około 70 osób. Uczestnicy demonstracji przynieśli ze sobą zdjęcia eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej: Danuty Huebner, Róży Thun, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery, Michała Boniego i Janusza Lewandowskiego, które następnie powiesili na atrapach drewnianych szubienic.

Europosłowie ani krajowi parlamentarzyści nie są objęci ochroną, ale zgodnie z ustawą o BOR minister spraw wewnętrznych może podjąć decyzję o zabezpieczeniu kogoś "ze względu na interes państwa". Do zadań BOR należy ochrona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, marszałka Sejmu, marszałka Senatu, prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra spraw wewnętrznych i ministra spraw zagranicznych.

Z Abidżanu Mateusz Roszak (PAP)

Autor: Mateusz Roszak

mro/ akl/ mal/tgo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL