Europa i świat po 1989 roku

20.01.2017

Premier Skvernelis: na Litwie powinna być transmitowana polska TV

Premier Litwy Saulius Skvernelis. Fot. PAP/EPA Premier Litwy Saulius Skvernelis. Fot. PAP/EPA

Należy zwiększyć liczbę retransmitowanych na Litwę kanałów polskiej telewizji – powiedział w piątek premier Litwy Saulius Skvernelis, goszcząc w rejonie solecznickim, który w 80 proc. zamieszkują Polacy.

Zdaniem litewskiego premiera, polska telewizja może być przeciwwagą dla propagandy rosyjskiej, przekazywanej głównie za pośrednictwem rosyjskich kanałów TV, bardzo popularnych na Wileńszczyźnie.

„Jeżeli nie zajmiemy tej kulturalnej i informacyjnej niszy, to zajmie ją ktoś inny” - powiedział Saulius Skvernalis. Wskazał, że jeżeli będzie możliwość, polskie kanały telewizyjne powinny być transmitowane nie tylko na Wileńszczyźnie, ale też na całej Litwie.

Dyrektor generalny Centrum Litewskiego Radia i Telewizji (LRTC) Remigijus Szeris powiedział w tym tygodniu podczas spotkania z parlamentarzystami Grupy 3 Maja, że są możliwości techniczne retransmitowania na Litwie do ośmiu polskich kanałów.

Parlamentarzyści poprosili o rozpoczęcie prac przygotowawczych do retransmisji i liczą na to, że już od czerwca oferta polskiej telewizji na Litwie będzie bogatsza.

Pomysł retransmisji programów telewizyjnych z Polski jako przeciwwagi dla propagandy rozpowszechnianej przez telewizje rosyjskie Grupa 3 Maja zgłosiła jesienią ubiegłego roku. Przewodniczący Grupy 3 Maja, poseł Andrius Kubilius złożył wniosek o przyznanie z budżetu państwa na ten cel 200 tys. euro.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL