Publikacja 27 tomów "Pro memoria", czyli codziennych zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego z lat 1948-81, to jedno z największych przedsięwzięć IPN - podkreślił prezes Instytutu Jarosław Szarek podczas prezentacji pierwszego tomu nowej serii wydawniczej.
"Nie ulega wątpliwości, że +Pro memoria+ prymasa Stefana Wyszyńskiego są jednym z największych przedsięwzięć wydawniczych i naukowych Instytutu Pamięci Narodowej. Dla nas z jednej strony to zaszczyt, ale również ogromne zobowiązanie" - powiedział Szarek.
Prezes IPN podkreślił, że prymas Stefan Wyszyński był jedną z najwybitniejszych postaci historii Polski w XX w.
"Myślę, że lektura tych zapisków przybliży nam tę niezwykłą postać, bo jej rola jest dziś niedoceniana. Prymas Wyszyński, nie powiem, że w cieniu, ale w tym świetle papieża Jana Pawła II jest nieco przytłumiony. Dobrze, że ta książka się ukazuje" - dodał Szarek.
Prezentowany we wtorek na UKSW w Warszawie pierwszy tom "Pro memoria" obejmuje spostrzeżenia i refleksje prymasa z lat 1948-52, gdy władze komunistyczne prowadziły działania zmierzające do całkowitej marginalizacji społecznej Kościoła katolickiego w Polsce.
W spotkaniu dotyczącym nowej serii wydawniczej uczestniczą m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, a także metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Dzieło Prymasa Tysiąclecia zostanie wydane w całości dzięki współpracy IPN, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Archidiecezji Warszawskiej i Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a także Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. (PAP)
nno/ itm/