Europa i świat po 1989 roku

22.03.2019

Prezydenci Polski i Węgier na uroczystościach w Kielcach

Prezydent Andrzej Duda uroczyście przywitał w piątek po południu prezydenta Węgier Janosa Adera na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach, gdzie rozpoczynają się obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do niedzieli.

Po ceremonii powitania pary prezydenckie udały się do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie zaplanowano spotkanie "w cztery oczy" oraz rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Janosa Adera. Po rozmowach odbędzie się spotkanie prezydentów z mediami. Następnie obaj zabiorą głos podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kieleckim Teatrze Tańca.

W sobotę przed południem prezydenci Polski i Węgier złożą kwiaty przy tablicy smoleńskiej oraz będą uczestniczyć w mszy w bazylice katedralnej, po której odbędzie się uroczystość odsłonięcia popiersia węgierskiego kompozytora i pianisty Beli Bartoka. Następnie pary prezydenckie zapalą znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za ojczyznę.

Ostatnim punktem oficjalnego programu wizyty będzie udział par prezydenckich w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów.

Węgierska para prezydencka uda się prywatnie do klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. Klasztor jest Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, który był darem dla Polaków przywiezionym przez węgierskiego księcia Emeryka.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 roku naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. Gospodarzem ubiegłorocznych uroczystości było węgierskie miasto Veszprem.(PAP)

autorzy: Piotr Grabski, Janusz Majewski

gr/ maj/ mok/
PAP SACopyright © PAP S

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL