Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zwrócił się do radnych o opinię w sprawie przeniesienia na Stary Rynek pomnika króla Kazimierza Wielkiego, który wydał akt lokacyjny miasta. Obecnie monument znajduje się na południowych obrzeżach Starego Miasta, w miejscu dawnego muru obronnego.
Pomysł przeniesienia pomnika króla przedstawiła Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta. Eksperci uznali, że pomnik założyciela miasta ustawiony na najważniejszym placu Bydgoszczy podniesie znacznie jakość miejskiej przestrzeni. Monument miałby stanąć w południowej części Starego Rynku, tak aby był dobrze widoczny dla wszystkich wchodzących na Stare Miasto od północy, ulicą Mostową.
Przewidziano, że pomnik zostanie wkomponowany w płytę Starego Rynku jeszcze w trakcie trwającej rewitalizacji placu. Z wykonanych badań geologicznych wynika, że pomnik może stanąć w nowym miejscu.
Pomnik Kazimierza Wielkiego z brązu, autorstwa Mariusza Białeckiego, odsłonięto w 2006 r. Przedstawia króla w zbroi siedzącego na koniu; w prawej ręce trzyma berło, a w lewej zwój wyobrażający akt lokacyjny miasta. Kazimierz Wielki wystawił akt lokacyjny dla Bydgoszczy 19 kwietnia 1346 r.
Zanim jeszcze pomnik Kazimierza Wielkiego stanął w obecnym miejscu, jedną z rozważanych lokalizacji był Stary Rynek. Zwyciężyła jednak koncepcja usytuowania go przy ul. Pod Blankami, a przy wejściu na Stare Miasto od południa. Uznano wówczas, że rzeźba będzie dobrze widoczna z ul. Wały Jagiellońskie.
Rewitalizacja Starego Rynku rozpoczęła się w czerwcu i ma zostać zakończona w połowie 2019 r. Według projektu, centralna część placu zostanie wyłożona szaro-żółtymi płytami granitowymi o zróżnicowanych wymiarach, a wokół nich powstanie obwódka z czarnej kostki bazaltowej. Zaznaczony zostanie zarys dawnego ratusza, zlokalizowanego w centralnej części rynku. Wzdłuż zachodniej pierzei powstanie murek z siedziskami.
Otaczające plac ulice wyłożone zostaną kamienną kostką. Chodniki zostaną poszerzone, co pozwoli na urządzanie ogródków letnich bezpośrednio przy restauracjach, aby nie utrudniać poruszania się pieszych. Jezdnie i chodniki znajdą się na jednym poziomie. Przy zabytkowej fontannie z rzeźbą na cokole przestawiającą dzieci bawiące się z gęsią, pojawi się iluminacja. Zgodnie z projektem, pomnik Walki Męczeństwa z 1969 r. znajdujący przed ratuszem już przesunięto nieco w kierunku północno-zachodnim. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ je/