Uczciwa polityka polega na służeniu ludziom, na słuchaniu ludzi i wsłuchiwaniu się w potrzeby społeczeństwa; pan profesor dał receptę, jak to robić – ocenił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP brytyjskiemu filozofowi i pisarzowi Rogerowi Scrutonowi.
Roger Scruton otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej "w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej i uczelnianej". Jak zauważył Andrzej Duda, odznaczenie wręczono w 30. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku.
"Mówię o tym dlatego, że w 1979 roku pan profesor napisał esej - oczywiście w Wielkiej Brytanii - który miał tytuł +Czym jest konserwatyzm+" - powiedział prezydent. Jak stwierdził, w eseju Scruton dał "swoją receptę na to, w jaki sposób powinna być realizowana polityka i do czego dążymy" oraz pisał o "konieczności odejścia od ideologii na rzecz idei. Idei rozumianej jako coś, co wyrasta z życia i z historii narodu, społeczeństwa i państwa".
Andrzej Duda podkreślił, że w 1980 r., przez całe lata 80. i "w efekcie w 1989 r. Polacy pokazali, że chcą być wolni, pokazali to jako społeczeństwo, jako naród, przełamując komunistyczną ideologię".
"Nie mam żadnych wątpliwości, że to właśnie idee głoszone przez pana profesora także przyczyniły się do wzrostu tej odwagi w polskim społeczeństwie, aby to uczynić. To nie było zwycięstwo polityków ówczesnej opozycji antykomunistycznej. To było wielkie zwycięstwo polskiego społeczeństwa, ludzi, którzy pokonali komunizm przy pomocy kartki wyborczej" - mówił.
Prezydent zauważył, że choć dzisiejsza Polska jest inna niż Wielka Brytania końca lat 70., to "jedno jest z całą pewnością trwałe: że uczciwa polityka polega na służeniu ludziom, polega na słuchaniu ludzi, polega na tym, aby wsłuchiwać się w potrzeby społeczeństwa, bo to jest prawdziwa demokracja". "Polega właśnie na rozumnej trosce o dobro wspólne, czyli trosce o ideę, która (...) wyrasta z życia i z historii narodu, społeczeństwa i państwa" - podkreślił.
Scruton podziękował po polsku prezydentowi "za ten wielki zaszczyt". "Komunizm się skończył dzięki wierze i patriotyzmowi polskiego narodu. Jestem zaszczycony, że mogłem odegrać w tym skromną rolę" - powiedział.
W dalszej części wystąpienia wygłoszonej już po angielsku zaznaczył, że trzeba pamiętać, iż komunizm został narzucony polskiemu narodowi przez "elitę, która była całkowicie od tego narodu oddzielona".
"W związku z tym naród polski był całkowicie uzależniony, poddany, podległy. Narodowi na szczęście udało się temu sprzeciwić, zbuntować. I myślę, że stało się to dzięki temu poczuciu, +że można+, dzięki ciągle niezagubionemu poczuciu tożsamości i narodowym tradycjom, które były tak bardzo ważne" - zaakcentował Scruton. Wyraził także nadzieję, że współpraca "między naszymi dwoma krajami będzie trwała".
Roger Scruton - jeden z najbardziej wpływowych myślicieli konserwatywnych - urodził się w 1944 r. Jest on filozofem akademickim (absolwent Cambridge) i teoretykiem konserwatyzmu. Autor ponad trzydziestu książek poświęconych filozofii, a także komentarzy polityczno-kulturalnych i tekstów krytycznych oraz powieści; jest także kompozytorem (m.in. opery "The Minister").
Do niedawna profesor filozofii i estetyki w Birkbeck College, University of London, profesor-wizytator w Departamencie Filozofii Uniwersytetu Buckingham, wykładał na licznych uniwersytetach, m.in. Princeton, Stanford, Boston University Massachusetts, Louvain, Oslo, Withwatersrand (Płd. Afryka), Waterloo (Ontario), Bordeaux, Cambridge.
Był także stałym felietonistą "The Times" i "Financial Times", wydawcą i redaktorem "The Salisbury Review", kwartalnika poświęconego myśli konserwatywnej.
Otrzymał doktoraty honoris causa Adelphi University (Nowy Jork) oraz Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie. Został wyróżniony Nagrodą Pierwszego Czerwca przez miasto Pilzno w uznaniu za współpracę z czechosłowacką opozycją antykomunistyczną i pomoc narodowi czeskiemu w jego oporze przeciwko komunistycznemu reżimowi z tego samego powodu został odznaczony orderem przez prezydenta Vaclava Havla. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak, Katarzyna Florencka
akn/ kflo/ itm/