Solidarność

29.01.2020

Prezydent: „Solidarność” to najważniejsza organizacja społeczna w dziejach Rzeczpospolitej

NSZZ "Solidarność" to najważniejsza organizacja społeczna, jaka powstała w dziejach Rzeczpospolitej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "Solidarność" to organizacja o charakterze pokojowym, realizująca istotne potrzeby społeczne, poczynając od potrzeby wolności.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z członkami Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" z okazji jubileuszu 40-lecia powstania Związku.

Prezydent podczas swojego przemówienia podkreślił, że "Solidarność" to "najważniejsza organizacja społeczna, pracownicza, jaka powstała w dziejach Rzeczpospolitej". "To organizacja o charakterze pokojowym, organizacja przede wszystkim realizująca te oddolne, niezwykle istotne potrzeby społeczne, poczynając od potrzeby wolności, jako takiej. Bo przecież Solidarność narodziła się w kraju, który nie był w pełni wolny. Nie był to kraj w pełni suwerenny, niepodległy i tej wolności ludzie bardzo pragnęli, dlatego tak masowo zrzeszyli się w Solidarności" - mówił Prezydent.

CZYTAJ TAKŻE

Jak dodał, "Solidarność" walczy też o podstawowe elementy życiowe i godnościowe. "Nie mam żadnych wątpliwości, że Solidarność jako związek zawodowy, ze swoją historią i swoimi ideałami jest i zawsze będzie potrzebna" - zaznaczył.

"Ludziom Solidarności zawdzięczamy wolność, a przede wszystkim zawdzięcza je moje pokolenie. Pokolenie ludzi, którzy byli dziećmi w czasach, kiedy Solidarność powstawała, którzy to tylko obserwowali i którzy to pamiętają, ale w tym bezpośredniego udziału brali, bo byli za mali. Pokolenie naszych dzieci, mojej córki, które dzięki państwa walce, determinacji a często cierpieniu żyje dzisiaj w wolnej Polsce" - mówił prezydent.

Zaznaczył, że "to wielki historyczny dorobek, nie tylko dla Polski, ale także dla naszej części Europy i świata".

Duda podkreślił też, że dzięki determinacji ludzi Solidarności możemy realizować swoje podstawowe wolności. "Determinacja ludzi Solidarności - bez broni w ręku, walką tylko słowem i tylko tym, co udało się napisać, formułowanymi postulatami i nieugiętym dążeniem do ich realizacji. To właśnie Europa i świat zawdzięcza ruchowi Solidarności, za co chcę jako najwyższy przedstawiciel Rzeczpospolitej wyrazić wdzięczność" - powiedział.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda mówił podczas uroczystości, że "ten okres 40 lat to okres pasm sukcesów, ale także i walki - o prawa pracownicze i prawa związkowe". Podkreślił również, że "nie było pierwszej, drugiej, trzeciej +Solidarności+. Od samego początku była to jedna +Solidarność+ i jeden związek zawodowy +Solidarność+".

"To dla nas bardzo ważne, że z dumą możemy mówić, że 40 lat minęło - może nie jak jeden dzień, bo to były trudne dni, tygodnie, miesiące, lata, w rozwiązywaniu problemów pracowniczych i związkowych - ale wielokrotnie byliśmy motorem napędowym zmian nie tylko w prawie pracy, ale w wielu dziedzinach gospodarki w naszym kraju" - przekonywał Piotr Duda.

CZYTAJ TAKŻE

"Bardzo dziękuję moim poprzednikom, że jest kontynuacja tego dzieła +Solidarności+ i że w nas, ludziach +S+ są te prawdziwe wartości, wartości, o które walczyli robotnicy w 1980 roku" - mówił. Podziękował jednocześnie prezydentowi za "5 lat owocnej współpracy". Wręczył mu także logo 40-lecia NSZZ "Solidarność".

Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy wszystkich zmarłych członków Związku.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku. Powstanie "Solidarności" zostało zainicjowane przez działania wielu komitetów strajkowych, a celem organizacji była obrona praw pracowniczych oraz przeciwstawienie się komunizmowi i rządowi Polski Ludowej. Wydarzenia te poprzedziły żywiołowe strajki zapoczątkowane w lipcu 1980 r. na Lubelszczyźnie, kontynuowane w sierpniu na Wybrzeżu, które rozwinęły się w strajki ogólnopolskie.

Po zawarciu porozumień społecznych komitety strajkowe (główną rolę odgrywał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina) przekształciły się w komisje założycielskie NSZZ "Solidarność". 17 września podjęto decyzję o utworzeniu jednolitego, ogólnokrajowego Związku i jego nazwie. Organizacje związkowe powstały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych (do powołania ogniw związku w Wojsku Polskim i Milicji Obywatelskiej władze państwowe nie dopuściły. Łącznie do NSZZ "Solidarność" wstąpiło ok. 9–10 mln osób.(PAP)

autorki: Dorota Stelmaszczyk, Karolina Kropiwiec

dst/ kkr/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL