Europa i świat po 1989 roku

24.03.2017

Prezydent Węgier: w relacjach Polaków i Węgrów wyjątkową wartością jest zachowana przyjaźń

W relacjach Polaków i Węgrów wyjątkową wartością jest zachowana przyjaźń, która przeżyła już chwalebne królestwa, dyktatury, burze i dyskusje, zwycięstwa i porażki - powiedział prezydent Węgier Janos Ader w piątek w Piotrkowie Trybunalskim.

"W relacjach Polaków i Węgrów wyjątkową wartością jest zachowana przyjaźń, która przeżyła już chwalebne królestwa, młode jeszcze dyktatury, burze i dyskusje, zwycięstwa i porażki, nadzieje i oczekiwania w beznadziejnie wyglądających sytuacjach, zesłania i przyjmowania uchodźców, lęki i ucieczki" - powiedział Ader podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która obyła się w Piotrkowie Trybunalskim.

Prezydent Węgier, nawiązując do dzieł Adama Mickiewicza podkreślał, że w jednym z utworów poeta nawołuje młodzież do wspólnego marzenia o takiej przyszłości, która jest w pełni przeżywaną wolnością, łączącą siłę, czystość i przyjaźń.

"W dniu przyjaźni polsko-węgierskiej życzę tego wszystkim Polakom i wszystkim Węgrom, abyśmy mogli wzajemnie przekazać sobie wieczne więzi przyjaźni, odwagi, tęsknoty za wolnością i wierności" - powiedział Ader. (PAP)

wni/ biw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL