Budowa niepodległego państwa

13.09.2018

Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę wyrażającą szacunek posłom II Rzeczypospolitej

Otwarcie Sejmu Ustawodawczego w Warszawie - widoczny m.in. naczelnik państwa Józef Piłsudski. 10.02.1919. Fot. NAC Otwarcie Sejmu Ustawodawczego w Warszawie - widoczny m.in. naczelnik państwa Józef Piłsudski. 10.02.1919. Fot. NAC

Prezydium Sejmu przyjęło w czwartek uchwałę, w której wyraża najwyższy szacunek posłom II Rzeczypospolitej. Prezydium zaapelowało o odwiedzanie i opiekę nad miejscami pochówku parlamentarzystów Sejmu Ustawodawczego II RP.

"Uznajemy za moralny obowiązek pielęgnowanie pamięci o Posłach na Sejm Ustawodawczy, w tym otaczanie należną opieką miejsc ich pochówku" - podkreślono w uchwale przyjętej w czwartek przez prezydium Sejmu.

Prezydium wyraziło najwyższy szacunek posłom II Rzeczypospolitej; zaapelowało o odwiedzanie i opiekę nad miejscami pochówku parlamentarzystów Sejmu Ustawodawczego II RP.

W uchwale Prezydium Sejmu zwróciło uwagę, że dzieło Sejmu Ustawodawczego sprzed stu laty doprowadziło do scalenia ziem wchodzących w skład państw zaborczych i stworzyło filary ustrojowe nowoczesnej demokracji.

W ocenie Prezydium, znaczenie Sejmu Ustawodawczego trudno przecenić w dziejach polskiego parlamentaryzmu, a wprowadzenie bezpośredniego modelu reprezentacji po zakończeniu I wojny światowej "potwierdzała suwerenność Narodu oraz zakorzenienie w nim cnót republikańskich".

W uchwale zaznaczono, że godne upamiętnienie narodzin Sejmu po 123 latach niewoli, demonstruje ciągłość polskich aspiracji narodowych.

"Modlitwa, zapalanie zniczy lub składanie kwiatów na ich grobach, podkreśla w sposób symboliczny związek obecnego Sejmu RP z dziedzictwem poprzedników oraz trwałość tożsamości narodowej i politycznej Polaków" - czytamy w uchwale.

W lutym 2019 r. przypada 100-lecie Sejmu Ustawodawczego, obradującego w Warszawie w latach 1919–1922.    (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL