13.10.2009 Kielce (PAP) - Porządkowanie cmentarza żydowskiego w Kielcach, fotografowanie macew i odtwarzanie historii kirkutu oraz dokumentacja miejsc związanych z obecnością Żydów, to niektóre z elementów programu "Przywróćmy Pamięć", realizowanego w Gimnazjum w Woli Jachowej (Świętokrzyskie).
Jak powiedziała PAP Bernadeta Mechelewska, która jest koordynatorką projektu do końca czerwca uczniowie sfotografują cmentarne macewy oraz sporządzą dokumentację - przez fotografie i opisy - dawnej synagogi oraz pomników upamiętniających ofiary pogromu kieleckiego i byłego getta.
Projekt jest realizowany w szkole w ramach edukacji wielokulturowej. Najpierw, w ubiegłym roku szkolnym gimnazjaliści na lekcjach m.in. języka polskiego, historii, geografii i religii poznawali historię, tradycje i kulturę żydowską.
Uczniowie zbierali informacje o dawnej obecności społeczności żydowskiej w regionie świętokrzyskim. Poszczególne klasy przygotowały prezentacje multimedialne na ten temat; tematyce żydowskiej była poświęcona także szkolna gazetka i wystawy. Zorganizowano konkurs plastyczny pt. "Portret Żyda w malarstwie i literaturze". Młodzież brała udział w uroczystościach szkolnych i konkurs upamiętniających Międzynarodowy Dzień Tolerancji, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka i Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Uczniowie pojechali na wycieczkę do Oświęcimia.
Gimnazjaliści przygotowali także barwny spektakl "Przy szabasowych świecach", w którym przedstawili tradycje i zwyczaje żydowskie związane m. in. ze świętem Purim, narodzinami dziecka, postrzyżynami, zaręczynami i ze ślubem. Pokazano stroje ortodoksyjnych chasydów oraz tańce żydowskie. Uczniowie ze zdolnościami technicznymi, wykonali przedmioty, takie jak menory czy chanukije - tradycyjne świeczniki - wykorzystane w przedstawieniu.
Na premierę spektaklu, która odbyła się w maju, przygotowano potrawy charakterystyczne dla żydowskich świąt. Na scenie śpiewało, tańczyło i recytowało swoje kwestie 80 gimnazjalistów.
Jak mówiła Mechelewska w realizację przedstawienia zaangażowali się także rodzice uczniów - szyli kostiumy - okoliczni mieszkańcy i organizacje działające na terenie gminy. W postać Izraela Dawidowicza - gospodarza karczmy, w której rozgrywane były poszczególne sceny - wcielił się katecheta, ks. Jan Zwierzchowski.
Spektakl był prezentowany także podczas Dni Dawida Rubinowicza w Bodzentynie, Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku i w czasie imprez Kieleckiego Festiwalu Nauki. W sobotę uczniowie wystąpią z przedstawieniem podczas Szabatonu w Kielcach.
"Żeby dzieci odczuwały empatię w stosunku do Holokaustu, do zagłady, to najpierw muszą poznać kulturę żydowską, a dopiero później zobaczyć co się z tą kulturą stało. Wtedy poprzez empatię rodzi się współczucie i zrozumienie" - uważa Mechelewska. "Teraz położymy większy nacisk na to, co się stało z kulturą żydowską, którą uczniowie już znają i podziwiają" - dodała nauczycielka.
Ogólnopolski program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć" jest realizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z Łodzi. W ubiegłorocznej, IV edycji programu wzięły udział 163 szkoły i placówki wychowawcze, w tym 12 z terenu województwa świętokrzyskiego.
Celem projektu jest: wykorzystanie dziedzictwa żydowskiego do włączenia młodzieży w działania na rzecz integracji różnych grup społecznych w ich wspólnotach lokalnych, wsparcie edukacji publicznej w zakresie edukacji na temat mniejszości żydowskiej, rozwijanie i popularyzacja zainteresowań uczniów historią i lokalnym dziedzictwem kulturowym oraz nauczanie postaw otwartości i tolerancji.(PAP)
ban/ abe/ mow/