Monaster w Gródku na Ukrainie, autorka książek m.in. o prawosławiu na Białostocczyźnie oraz portal cerkiew.pl znaleźli się wśród laureatów nagrody im. księcia Konstantego Ostrogskiego za 2014 rok. Przyznaje je rokrocznie miesięcznik "Przegląd Prawosławny".
Nagrody im. księcia Ostrogskiego przyznawane są za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan. Laureatów wybiera rokrocznie kapituła skupiona przy redakcji miesięcznika, który w tym roku obchodzi 30-lecie swego istnienia.
W sobotę kapituła wybierała laureatów 26. edycji nagrody i zdecydowała, że za 2014 rok przyzna ich sześć. Laureatami zostali: monaster św. Mikołaja w Gródku na Ukrainie, serbski ikonopisarz prof. Goran Janićijević, białoruski pisarz Aleksander Wielko, o. Heikki Huttunen i Helena Pavinski z fińskiej Cerkwi prawosławnej, historyk dr Irena Matus oraz portal cerkiew.pl, z jego założycielem Aleksandrem Wasylukiem.
Nagrody im. księcia Ostrogskiego przyznawane są za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan. Laureatów wybiera rokrocznie kapituła skupiona przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny", który w tym roku obchodzi 30-lecie swego istnienia.
Żeński monaster w Gródku k. Równego na Ukrainie ma kilkusetletnie tradycje. Reaktywowany w 1993 roku, działa na rzecz odrodzenia wiary w zachodniej części tego kraju, rozwija pracę oświatową, kulturalną i charytatywną, podtrzymując przy tym bliskie więzi z prawosławiem w Polsce.
Prof. Goran Janićijević jest prorektorem belgradzkiej Akademii Sztuki Cerkiewnej i dziekanem katedry fresków na tej uczelni. To autor malowideł w ponad czterdziestu cerkwiach w kilku krajach, w tym polichromii w kaplicy należącej do prawosławnej parafii św. Jana Teologa w Białymstoku.
Jak podała w komunikacie kapituła nagrody, o. Heikki Huttunen i Helena Pavinski zostali wyróżnieni za pomoc, jakiej w latach 80. ubiegłego wieku i później udzielili powstającemu wówczas Bractwu Młodzieży Prawosławnej i „Przeglądowi Prawosławnemu”. "I nie chodzi tu o wsparcie materialne, ale dobre podpowiedzi, wzory, ułatwienia w nawiązywaniu kontaktów w świecie, uświadamianie uniwersalnego wymiaru prawosławia" - napisano w uzasadnieniu. O. Heikki Huttunen jest obecnie przewodniczącym Fińskiej Rady Ekumenicznej, koordynatorem duszpasterstwa imigrantów i ogólniej mniejszości narodowych i etnicznych w Finlandii.
Aleksander Wielko to literat, pracownik naukowy i redaktor naczelny wydawnictwa białoruskiego egzarchatu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Pisze dla dzieci, młodzieży i dorosłych a wydawnictwo, którym kieruje, blisko współpracuje z prawosławnymi wydawnictwami w Polsce.
Związana z Uniwersytetem w Białymstoku dr Irena Matus również jest autorką wielu książek, w tym cyklu poświęconego oświacie cerkiewno-parafialnej w końcu XIX i na początku XX wieku. Kapituła wyróżniła ją za najnowszą publikację „Schyłek unii i powrót do prawosławia w latach 30. XIX wieku w Obwodzie Białostockim”.
Wyróżniono też portal internetowy cerkiew.pl. Założony w 2002 roku przez Aleksandra Wasyluka, nie jest oficjalną stroną Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a powstał - jak napisano w uzasadnieniu - "jako oddolna inicjatywa grupy świeckiej młodzieży, poszukującej, w nowoczesnej formie, szybkich, rzetelnych informacji o prawosławiu i życiu Cerkwi na świecie".
Tradycyjnie nagrody wręczone zostaną laureatom w maju, w czasie Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.
Patron nagrody, książę Konstanty Ostrogski (1526-1608) żył w Wielkim Księstwie Litewskim. Zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi w państwie, w trudnych dla niej czasach Unii Brzeskiej. Przy jego osobie skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, fundował i opiekował się monasterami (w sumie ponad sześćset świątyń). W siedzibie rodu - Ostrogu - stworzył najważniejsze na ruskich ziemiach Rzeczypospolitej prawosławne centrum oświatowo-kulturalne. Trzonem tego centrum stała się Akademia Ostrogska i drukarnia. Był także zwolennikiem zbliżenia z Kościołem katolickim. (PAP)
rof/ malk/