II Rzeczpospolita

07.03.2019

Rada Warszawy za budową pomnika Gabriela Narutowicza

Gabriel Narutowicz. Fot. PAP/Reprodukcja Gabriel Narutowicz. Fot. PAP/Reprodukcja

Stołeczni radni opowiedzieli się w czwartek za budową pomnika zamordowanego w 1922 r. prezydenta RP Gabriela Narutowicza oraz za nadaniem skwerowi na Muranowie nazwy Niedźwiedzia Wojtka.

W czwartek stołeczni radni przyjęli stanowisko w sprawie wzniesienia pomnika prezydenta Gabriela Narutowicza na placu jego imienia. Kontrowersje wśród radnych PiS wzbudził zapis w stanowisku rady o brzmieniu: "Szczególnego znaczenia, wobec ciągle odradzających się zjawisk nienawiści, nietolerancji i braku poszanowania zasad współistnienia w obszarze demokratycznego, cywilizowanego państwa prawa, nabierają okoliczności zamachu na Prezydenta, będącego tożsamym z zamachem na Państwo Polskie i ustanowione w nim prawa. Czyn ten, w świetle także tragicznych wydarzeń, których doświadczyliśmy w tym roku w Gdańsku, pozostaje uniwersalną przestrogą i w czasach nam współczesnych".

Radni PiS żądali jego wykreślenia, bo odwołuje się do zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Piotr Mazurek (PiS) mówił, że stanowisko dzieli, "jest wykorzystywane do bieżącej walki politycznej", a nie łączy ponad podziałami, co - jak podkreślał - robił prezydent Narutowicz. W odpowiedzi Piotr Żbikowski (Koalicja Obywatelska) mówił, że odwołanie się do zabójstwa prezydenta Gdańska jest tylko "próbą odwołania się do uniwersalnych zagrożeń", a "nie bieżącą grą polityczną".

Znajdujące się obecnie na placu Narutowicza popiersie zamordowanego prezydenta zostałoby przeniesione do Galerii Sztuki "Zachęta", czyli miejsca jego śmierci. Odsłonięcie obu pomników miałoby nastąpić w 2022 roku, czyli w setną rocznicę wyboru Narutowicza na prezydenta.

Radni postanowili również, aby skwer u zbiegu ulic Andersa i Nowolipki nosił nazwę Skwer Niedźwiedzia Wojtka - syryjskiego niedźwiedzia brunatnego adoptowanego podczas II wojny światowej przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim, dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.

Przyjęto również uchwałę w sprawie założenia z dniem 1 września 2019 roku pierwszego w dzielnicy Wesoła liceum - CLXIII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Klimatycznej 1.

Rada Warszawy jednogłośnie przegłosowała w czwartek projekt uchwały o podwyżkach dla nauczycieli. Przewiduje ona podwyżki od 220 do 350 zł zależnie od wykształcenia, a dodatki motywacyjne – 600 zł na etat. Za uchwałą w sprawie podniesienia wynagrodzenia dla nauczycieli w placówkach prowadzonych przez m.st. Warszawy głosowało 57 radnych. Wszyscy byli "za". Podwyżki będą wypłacane z wyrównaniem od stycznia.

Wśród odrzuconych przez radę propozycji znalazły się m.in. wniesiony przez PiS projekt uchwały w sprawie zlecenia komisji rewizyjnej kontroli przetargu na dostawę 213 tramwajów do warszawskiego taboru, który wygrała na początku lutego firma Hyundai Rotem Company. Nie był również procedowany projekt uchwały w sprawie przeniesienia zarządu nad parkiem Żeromskiego na Żoliborzu z Zarządu Zieleni do dzielnicy, bo - jak podkreślała przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska - nie zakończyło się pierwsze czytanie w komisji.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Daria Kania

gb/ dka/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL