II wojna światowa

26.01.2014 aktualizacja 14.07.2016

Rekonstrukcja wyzwolenia Bydgoszczy odwołana po wypadku

Dwie osoby zostały ranne na skutek przypadkowego wybuchu, do którego doszło w niedzielę, podczas przygotowań do rekonstrukcji walk o Bydgoszcz. Rekonstrukcja została odwołana.

"Doszło do przypadkowej eksplozji podczas ładowania działa, które miało być jednym z rekwizytów rekonstrukcji. Na skutek wybuchu jeden mężczyzna ma poparzoną twarz, a drugi został ranny w rękę" - powiedział PAP Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji.

Rekonstrukcje walk, jakie toczono o Bydgoszcz w 1945 roku odbywają się od kilku lat. W tym roku po raz pierwszy imprezę organizowano w nowym miejscu, na Wzgórzu Dąbrowskiego, w pobliżu charakterystycznej dla panoramy miasta wieży ciśnień.

Obaj poszkodowani trafili do szpitala, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W związku z wypadkiem niedzielna impreza została odwołana.

Rekonstrukcje walk, jakie toczono o Bydgoszcz w 1945 roku odbywają się od kilku lat. W tym roku po raz pierwszy imprezę organizowano w nowym miejscu, na Wzgórzu Dąbrowskiego, w pobliżu charakterystycznej dla panoramy miasta wieży ciśnień.

Za oficjalną datę zajęcia miasta przez wojska polskie i radzieckie przyjęto po wojnie dzień 24 stycznia 1945 roku. Jak jednak przekonują historycy, była to bardzo uproszczona wizja historii, gdyż tego dnia wojska wkroczyły jedynie do południowej części miasta, a walki toczyły się jeszcze przez trzy dni.

W rejonie Bydgoszczy najzacieklejszy opór stawiały jednostki złożone z łotewskich żołnierzy SS. Dowódcy niemieckiej obrony Bydgoszczy udało się wyprowadzić znaczną część podkomendnych z miasta. Klucząc lasami, uciekli przed pogonią i dotarli do linii obronnych przebiegających między Bydgoszczą a Świeciem nad Wisłą.

W walkach o miasto, najcięższe straty - około 2 tys. zabitych - poniosła Armia Czerwona. Straty Niemców były o połowę mniejsze, a jednostki polskie utraciły około stu zabitych. (PAP)

olz/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL