PRL

24.03.2018

Rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Legnicy

Demontaż Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Legnicy. Fot. PAP/M. Kulczyński Demontaż Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Legnicy. Fot. PAP/M. Kulczyński

W sobotę w Legnicy (Dolnośląskie) rozpoczęła się rozbiórka Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Monument przedstawia żołnierzy polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę. Jego rozbiórkę zarządzono na mocy ustawy dekomunizacyjnej.

Pomnik położony w ścisłym centrum Legnicy na placu Słowiańskim to jeden z charakterystycznych elementów architektonicznych tego dolnośląskiego miasta. Legnica w okresie PRL zwana była "Małą Moskwą", gdyż ulokowane tam było dowództwo i koszary Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, zajmujące znaczny obszar miasta.

Pomnika pod 1990 r. budził wiele kontrowersji, próbowano go wielokrotnie usunąć z pl. Słowiańskiego. "Teraz monument jest demontowany na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej" - powiedział PAP rzecznik legnickiego magistratu Arkadiusz Rodak.

Rzecznik dodał, że figury z tablicami ze zdemontowanego pomnika trafią na początku do magazynów Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. "Później zaś do lapidarium, które powstanie w Muzeum Miedzi w Legnicy" - powiedział. Gruz z cokołu pomnika ma trafić do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie zostanie zmielony. W operacji rozbiórki pomnika bierze udział 40-tonowy dźwig.

Figury pomnika zostały odlane w latach 50. ze spiżu. Ważą 3,5 ton. Monument powstał według projekt Józefa Guzego, odsłonięto go w 1951 r. Pomnik przedstawia żołnierzy polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę i ściskających sobie dłonie.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL