Kampania 1939

18.06.2011 aktualizacja 15.08.2016

Rozpoczął się dwudniowy Piknik Kawaleryjski w Suwałkach

2011-06-18 (PAP) - Zawody sprawności ułańskiej, pokazy woltyżerki i inscenizacje walk kawalerii można zobaczyć na 11. Pikniku Kawaleryjskim, który rozpoczął się w sobotę w Suwałkach. Impreza potrwa dwa dni.

kawaleriaDni Kawaleryjskie zainaugurowano w sobotę przemarszem kawalerii ulicami miasta oraz pokazami sprawności ułańskiej, dzielności konia oraz woltyżerki. W centrum handlowo-rozrywkowym Plaza odbył się wernisaż wystawy pt. „Jam żołnierz… z Suwałk”, na której można zobaczyć około 100 fotografii z czasów wojennych XX wieku. Wiele fotografii zostało pokazanych po raz pierwszy.

Najwięcej atrakcji związanych z kawalerią zaplanowano jednak na niedzielę. Podczas imprezy przewidziano m.in. konkurs władania szablą, lancą i turniej rycerski. Zmaganiom ułanów towarzyszyć będzie otwarty konkurs w powożeniu bryczką o nagrodę dyrektora Muzeum Okręgowego w Suwałkach, walki artylerii konnej oraz zabawy ułańskie.

Tegoroczną atrakcją imprezy jest rekonstrukcja historyczna przedstawiająca kilka epizodów związanych z Obławą Augustowską, m.in. odpust w Studzienicznej, aresztowania ludności przez NKWD oraz walkę partyzantów oddziału Józefa Sulżyńskiego „Groma” z oddziałami Armii Czerwonej.

Jak powiedział PAP Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, widowisko nawiązuje do tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na Suwalszczyźnie latem 1945 roku, w dwa miesiące od zakończenia II wojny światowej. Oddziały NKWD i Armii Czerwonej aresztowały wówczas kilka tysięcy mieszkańców regionu, z których ok. 600 zostało zamordowanych w nieznanych okolicznościach.

Skłodowski dodał, że dopiero w maju bieżącego roku nowe światło na sprawę rzucił dokument ujawniony przez rosyjskiego historyka Nikitę Pietrowa, który jednoznacznie potwierdził dokonanie mordu. Wciąż bez odpowiedzi pozostaje natomiast pytanie, gdzie popełniono zbrodnię i gdzie spoczywają jej ofiary.

Piknik co roku cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu - codziennie w imprezie bierze udział kilka tysięcy osób.(PAP)

bur/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL