Dzień poświęcony poecie getta warszawskiego Władysławowi Szlenglowi rozpocznie w sobotę w stolicy XV Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. W ramach festiwalu zaplanowano także m.in. uroczystość upamiętniającą pisarza Isaaca Bashevisa Singera.
Wśród pierwszych festiwalowych wydarzeń znalazły się m.in. warsztaty języka jidysz, przygotowane przez teatrologa i literaturoznawcę dr Jacoba Weitznera, oraz spotkanie z historykiem i dziennikarzem Marianem Turskim, które poprowadzi dramaturg, prozaik i poeta Remigiusz Grzela.
W sobotę organizatorzy imprezy przypomną postać poety getta warszawskiego Władysława Szlengla oraz historię ul. Waliców, przy której mieszkał. W programie zaplanowano m.in. na spacer po ul. Waliców i Mirowie, inaugurację wystawy pt. "Okno na Waliców", koncert aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie, którzy przypomną publiczności utwory Szlengla, a także widowisko muzyczne, przygotowane przez izraelski zespół El Hameshorer, poświęcone życiu poety i historii warszawskiego getta.
Wieczorem na dużej scenie Teatru Kwadrat wystąpi Jazz Band Młynarski-Masecki, który zaprezentuje utwory z wydanej w listopadzie 2017 r. płyty "Noc w wielkim mieście". Pierwszy dzień festiwalu zakończy się ceremonią Hawdali w Synagodze im. Nożyków, którą poprowadzi aktorka i prezes Fundacji Ner Tamid Etel Szyc. W trakcie koncertu kantoralnego pieśni szabatowe zaprezentuje Shulem Lemmer wraz z Menachem Brostowskim. Towarzyszyć im będzie chór Kolot Israel pod dyrekcją Yakova Rotnera.
Uroczyste otwarcie Festiwalu nastąpi w niedzielę. Tego dnia odbędzie się koncert kantoralny "The Lemmers" z udziałem Yaakova "Yanky" Lemmera, Shulema Lemmera, Menachema Bristowskiego oraz chóru Kolot Israel.
W muzycznej części "Warszawy Singera" wystąpią także m.in. austriacki duet Jasmin Meiri-Brauer i Jannis Raptis, Oleś Brothers i Theo Joergensmann oraz międzynarodowy kwintet Kennetha Dahla Knudsena. Posłuchać będzie można także m.in. Sławy Przybylskiej, Doroty Miśkiewicz i izraelskiego piosenkarza Davida Brozy.
Istotnym punktem tegorocznej edycji będzie wtorkowa uroczystość upamiętniająca patrona festiwalu Isaaca Bashevisa Singera, który 110 lat temu zamieszkał wraz z rodziną w budynku przy ul. Krochmalnej. Organizatorzy festiwalu oraz Urząd m.st. Warszawa planują umieścić na budynku przy ul. Krochmalnej tablicę poświęconą Singerowi.
Wśród propozycji teatralnych "Warszawy Singera" znalazły się m.in. spektakl izraelskiego teatru Nephesh pt. "Hana’s suitcase" w reż. Howarda Ryppa oraz muzyczne przedstawienie "Baj Mir Bistu Szejn" w reż. Lihi Barzel-Melamed, przygotowane przez Teatr Yiddishpiel z Izraela. Publiczność będzie także miała okazję obejrzeć znane spektakle Teatru Żydowskiego, wśród nich "Jak w przedwojennym kabarecie" w reż. Gołdy Tencer, "Ostatni Syn" w reż. Przemysława Jaszczaka i "Wiera Gran" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.
Festiwal, zorganizowany przez Fundację Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim, potrwa do 2 września. Wydarzenia odbywać się będą w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego w Warszawie przy ul. Senatorskiej, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także m.in. w Teatrze Kwadrat, Austriackim Forum Kultury, Kinie Iluzjon, Synagodze im. Nożyków, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w rejonie pl. Grzybowskiego. Festiwal będzie gościć także w Biłgoraju, Leoncinie i Radzyminie.
Patronem medialnym "Warszawy Singera" jest Polska Agencja Prasowa.
Szczegółowy program imprezy dostępny jest pod adresem: www.festiwalsingera.pl. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/