Polska po 1989 roku

17.10.2017

Rząd przyjął uchwałę zwiększającą budżet na budowę Muzeum Historii Polski

Premier Beata Szydło (C) oraz członkowie Rady Ministrów przed posiedzeniem rządu. Warszawa, 17.10.2017. Fot. PAP/J. Kamiński Premier Beata Szydło (C) oraz członkowie Rady Ministrów przed posiedzeniem rządu. Warszawa, 17.10.2017. Fot. PAP/J. Kamiński

Rząd przyjął we wtorek nowelizację uchwały, która zwiększa budżet na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł.; wydłuża też termin budowy do 2020 r.- poinformowało CIR. Zmiana podyktowana jest uaktualnieniem warunków finansowych i organizacyjnych budowy muzeum - podało CIR.

Rząd przyjął we wtorek, przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie". Pierwotny program budowy Muzeum Historii Polski był przyjęty przez rząd Ewy Kopacz pod koniec lipca 2015 roku.

Obecna uchwała przewiduje, że - wobec zwiększenia planowanej powierzchni budynku muzeum z 24 do ok. 44,7 tys. m kw. - niezbędne jest wydłużenie terminu budowy z 2019 r. do 2020 r. "Poprzednią wielkość powierzchni obiektu wyznaczono bez żadnych podstaw projektowych i architektonicznych. W związku z tym muszą się także zwiększyć koszty inwestycji z 310 do 659 mln zł." - wyjaśniono w komunikacie CIR.

Jak informuje CIR, gmach muzeum zostanie wzniesiony na terenie Cytadeli Warszawskiej. Zajmie główne miejsce na terenie Cytadeli w zespole muzealnym obok Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego.

CIR podkreśla, że Muzeum Historii Polski to jedno z "najważniejszych przedsięwzięć w dziedzinie polityki pamięci i polityki historycznej". "Ma prezentować zagadnienia kluczowe dla państwowości i historii Polski w perspektywie długookresowej. Jego zadaniem będzie promowanie polskiego dziedzictwa historycznego w świecie, a także dotarcie do jak największej liczby osób ciekawych historii i losów naszego państwa oraz przyciągnięcie i zainteresowanie tą tematyką ludzi młodych" - napisano.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, muzeum ma być centrum nowoczesnej edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej. "Placówka, oprócz prowadzenia badań dotyczących dziejów Polski, powinna stać się ośrodkiem głębszej myśli i refleksji o polskiej historii" - podkreślono w komunikacie CIR.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Do jego głównych zadań należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i zagranicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna. Choć muzeum nie ma jeszcze własnej siedziby, zrealizowało już wiele wystaw. (PAP)

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Agata Zbieg

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL