Walki o granice II RP

08.11.2019

„Rzeczpospolita”: pokazać cud w Ossowie

Samorząd przygotowuje się do rocznicy bitwy. Czy powstanie też muzeum? – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

Jak podaje gazeta, władze Wołomina tworzą samorządowy komitet na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. To inicjatywa ponadpartyjna, a jej celem jest zorganizowanie w przyszłym roku obchodów bitwy z udziałem przedstawicieli ok. 70 samorządów, których historia dotyka walk prowadzonych z bolszewikami w 1920 r. Inicjatorzy akcji zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy "o rozważenie możliwości przewodniczenia" tej inicjatywie. W piątek taki list zostanie wysłany do Kancelarii Prezydenta RP. Burmistrz Wołomina zakłada, że kulminacyjnym punktem obchodów będzie otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

CZYTAJ TAKŻE

Samorządowcy mają nadzieję, że zostanie przełamany impas w sprawie budowy tego muzeum. O jego powstaniu mówi się co najmniej od dwóch lat, ale na razie nie zrobiono nic, aby placówka powstała. "I to pomimo że – jak ustaliła +Rzeczpospolita+ – decyzja o przyspieszeniu budowy muzeum zapadła w trakcie sierpniowego spotkania w centrali PiS na Nowogrodzkiej. Uczestniczyli w nim m.in. szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i architekt Czesław Bielecki" - czytamy w gazecie.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński tłumaczy w rozmowie z "Rz", że za kwestię budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej odpowiada MON, i dodaje, że ma nadzieję, że resort obrony temu zadaniu "podoła".

"Muzeum jest przygotowywane. W jakiej formie będzie otwarte w 2020 r., trudno mi powiedzieć, ja wspierałem tę inicjatywę – myślę tutaj o pomyśle Czesława Bieleckiego, która jest trochę zmniejszona, w porównaniu z pierwszymi założeniami. Ossów ma być głównym muzeum, który rząd polski ma wspierać" – powiedział Gliński.

Dodał, że ma też nadzieję, że władze Warszawy podejmą decyzję w sprawie budowy pomnika Bitwy Warszawskiej. "Resort kultury wspiera budowę izby pamięci poświęconej bitwie, która ma powstać w Radzyminie" – podkreślił minister.(PAP)

sno/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL