Krzyżem Wschodnim będą odznaczane osoby, które pomagały Polakom represjonowanym na Wschodzie w latach 1917-1991 - zdecydował w czwartek Sejm przyjmując jedną z poprawek Senatu do ustawy ustanawiającej to odznaczenie. Wcześniej w ustawie była mowa o latach 1937-1959.
Senatorowie zaproponowali w sumie kilkanaście poprawek do ustawy ws. ustanowienia Krzyża Wschodniego; część z nich w czwartek uwzględnił Sejm.
Przyjęto najważniejszą poprawkę Senatu, która zakłada zwiększenie zakresu obowiązywania odznaczenia. Celem poprawki było to, aby beneficjentami orderu mogli być wszyscy, którzy nieśli pomoc Polakom w latach 1917-1991.
Pierwotnie w ustawie zapisano, że zakres lat 1937-1959 jest właściwy, bo w roku 1937 NKWD przeprowadziło operację "Polska", akcję represji, wymierzoną w Polaków, w konsekwencji której 111 tys. osób rozstało rozstrzelanych, a kilkadziesiąt tysięcy zostało poddanych represjom. Drugą datą graniczną miał być rok 1959, czyli data zakończenia tzw. drugiej repatriacji.
Sejm uwzględnił też szereg poprawek Senatu o charakterze korygująco-redakcyjnym.
Posłowie odrzucili poprawkę, która usuwała z ustawy zapis, że "Krzyża można pozbawić, gdy jego posiadacz zachowuje się w sposób uwłaczający Rzeczypospolitej lub jej obywatelom".
Zgodnie z uchwaloną przez Sejm na początku listopada ustawą o Krzyżu Wschodnim odznaczenie to ma nadawać prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych obcokrajowcom, którzy ratowali Polaków na dawnych Kresach Wschodnich I i II Rzeczypospolitej Polskiej oraz na terenach byłego Związku Sowieckiego.
Szef MSZ ma przedstawiać wnioski z własnej inicjatywy lub z inicjatywy związków i stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, kierownika Urzędu ds. Kombatantów oraz osób prywatnych, po zasięgnięciu opinii prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Osoba odznaczona ma otrzymywać nieodpłatnie odznakę nadanego jej Krzyża i legitymację. (PAP)
wni/ par/