Sejm podjął w piątek uchwałę ws. upamiętnienia 90. rocznicy deportacji ludności polskiej do Kazachstanu. Sejm składa w uchwale hołd wszystkim rodakom, którzy ucierpieli w wyniku przeprowadzanej przez Sowietów deportacji z 1936 r., w szczególności tym, którzy w jej następstwie stracili życie.
Rodziny oraz członkowie Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku wzięli w sobotę udział w uroczystości upamiętniającej te ofiary na polanie w Puszczy Augustowskiej, kilka kilometrów od Gib, w miejscu tzw. obozu tymczasowego.
Powstaje audiobook ze wspomnieniami Sybiraczki Henryki Bogusławskiej wywiezionej jako dziecko z czwórką rodzeństwa i dziadkiem na Wschód, które opublikowało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Historię kobiety czyta aktorka Katarzyna Herman.
Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, w tym tysięcy zamordowanych przez NKWD policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej, uczczono w piątek w Katowicach. Uroczystości zgromadziły m.in. policjantów, uczniów klas mundurowych i przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.
Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz różnych instytucji uczcili w poniedziałek w Białymstoku pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Katyńskim, przy którym stoi również Krzyż Katyński. Upamiętniono też ofiary drugiej masowej wywózki na Syberię.
Zakłamywanie zbrodni katyńskiej służy umacnianiu pozycji Putina i jego ludzi oraz uzasadnianiu wojny w Ukrainie. Nie jest zjawiskiem nowym, ale zmieniają się metody – wskazuje dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z Rosją i ZSRR.
1 kwietnia zmarła Stefania Szantyr-Powolna - lekarka, w czasie wojny uczestniczka operacji „Ostra Brama”, po brutalnym śledztwie uwięziona w sowieckim łagrze w Workucie. Wiadomość o jej śmierci podał we wtorek IPN.
Polska delegacja oddała hołd zamordowanym przez NKWD polskim jeńcom wojennym spoczywającym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem. Cmentarne uroczysko w Bykowni to wstrząsające świadectwo drogi, którą kroczył sowiecki komunizm - powiedział szef UdsKiOR Lech Parell.
Miejsce, w którym NKWD stworzyło w Poznaniu obóz dla Polaków i jeńców niemieckich, upamiętnia odsłonięty w piątek (21 listopada) pylon informacyjny. Do działającego w 1945 roku obozu trafiali żołnierze AK, osoby podejrzewane o współpracę z Niemcami oraz uznane za wrogów władzy sowieckiej.