Senat uczcił we wtorek 150. rocznicę urodzin Leona Janty-Połczyńskiego - "wielkiego patrioty, polityka, prawnika i działacza społecznego". Zaapelował także do środowisk oświatowych o popularyzację jego postaci.
Uchwałę poparło 70 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.
25 maja 2017 r. mija 150 lat od urodzin Leona Janty-Połczyńskiego (1867–1961) – wybitnego polityka i społecznika wywodzącego się z terenu Pomorza.
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej uznaje wielkie zasługi Leona Janty-Połczyńskiego za godne najwyższego uznania, przede wszystkim jako patrioty oddanego sprawom Ojczyzny. Dotychczasowe przemilczanie Jego postaci tym bardziej uzasadnia propagowanie tychże zasług i uczczenie 150-lecia urodzin Leona Janty-Połczyńskiego poprzez organizację licznych wydarzeń. Apeluje do środowisk oświatowych o popularyzację postaci Leona Janty-Połczyńskiego" - czytamy w uchwale.
Leon Janta-Połczyński w czasach zaboru pruskiego był on m.in. patronem polskich kółek rolniczych na Pomorzu Gdańskim (1907–1919), wydawcą polskich czasopism, takich jak m.in. „Kłosy” (1905–1919) i „Gazeta Gdańska” (1898–1905), w latach I wojny należał w Poznaniu do polskich tajnych stowarzyszeń walczących o niepodległość. W II Rzeczypospolitej piastował funkcje państwowe, wiceministra byłej Dzielnicy Pruskiej (1919–1921) i ministra rolnictwa (1930–1932) w pięciu rządach oraz był senatorem I i III kadencji.
Senatorowie zwrócili uwagę na jego niezwykle aktywną działalność społeczną w polskim środowisku Pomorza już w okresie zaboru pruskiego. Przypomnieli, że uczestniczył on w licznych inicjatywach mających na celu uzyskanie niepodległości przez ziemie zachodnie w okresie I wojny światowej oraz zaangażował się w walkę o powrót Pomorza do Polski, a nawet zgromadził kilka tysięcy sztuk karabinów, by przygotować powstanie.
"Prawdziwie patriotyczne dokonania Leona Janty-Połczyńskiego na rzecz suwerenności naszego Państwa potwierdzają liczne odznaczenia, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy też Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Znany był jako społecznik, który działalność dla dobra publicznego traktował jako obowiązek patriotyczny" - głosi uchwała.
Uchwale towarzyszyło otwarcie w Senacie wystawy "Leon-Janta Połczyński (1867–1961) – senator i minister z Borów Tucholskich", przybliżającej jego sylwetkę.
Leon Janta-Połczyński urodził się 25 maja 1867 r. w Wysokiej (pow. Tuchola) jako syn ziemianina Adama i Leontyny z Zabłockich. Leon Janta-Połczyński, absolwent Gimnazjum Klasycznego w Chojnicach, studiował prawo na uniwersytetach w Berlinie i Jenie.
W czasach zaboru pruskiego był on m.in. patronem polskich kółek rolniczych na Pomorzu Gdańskim (1907–1919), wydawcą polskich czasopism, takich jak m.in. „Kłosy” (1905–1919) i „Gazeta Gdańska” (1898–1905), w latach I wojny należał w Poznaniu do polskich tajnych stowarzyszeń walczących o niepodległość. W II Rzeczypospolitej piastował funkcje państwowe, wiceministra byłej Dzielnicy Pruskiej (1919–1921) i ministra rolnictwa (1930–1932) w pięciu rządach oraz był senatorem I i III kadencji.
Po zakończeniu I wojny był ekspertem na konferencji pokojowej w Wersalu. Mimo głębokiego kryzysu gospodarczego jako minister podjął szereg inicjatyw gospodarczych, m.in. pomagał drobnym rolnikom w spłatach kredytowych, był inicjatorem interwencyjnych zakupów przez państwo nadwyżek zbożowych, podjął próby ożywienia eksportu rolnego z Polski oraz stworzenia bloku ośmiu państw bałtycko-bałkańskich bazujących na rozwoju wspólnej produkcji rolnej.
W czasie II wojny zagrożony aresztowaniem ze strony okupanta niemieckiego i utratą życia, ukrywał się w Generalnym Gubernatorstwie. Zmarł w Poznaniu 20 lipca 1961 r. (PAP)
masl/ akn/ itm/