Senat zaakceptował w środę ustawę, która na 8 maja ustanawia Narodowy Dzień Zwycięstwa i znosi tym samym obchodzone dotychczas 9 maja Święto Zwycięstwa i Wolności.
Za ustawą głosowało 61 senatorów, jeden się wstrzymał.
W myśl ustawy Narodowy Dzień Zwycięstwa ustanawiany jest "w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami" i będzie świętem państwowym. Ustawa znosi jednocześnie dekret Bolesława Bieruta z 8 maja 1945 roku o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności na dzień 9 maja. 24 kwietnia br. ustawa w tym samym brzmieniu została przyjęta przez Sejm.
Senacki sprawozdawca Jarosław Lasecki (PO) przekonywał, że cały świat zachodni obchodzi rocznicę zwycięstwa nad Niemcami 8 maja, bo tego dnia, na mocy podpisanej kapitulacji III Rzeszy, zakończyła się II Wojna Światowa. 9 maja jako dzień zwycięstwa obchodzi tylko Rosja.
"Późno, ale dobrze, że w końcu wracamy do prawdy historycznej" - powiedział Lasecki.
Najwięcej zastrzeżeń do ustawy mieli senatorowie PiS. "To, co dotąd nazywano zwycięstwem, było zwycięstwem nad hitlerowskimi Niemcami, ale dla Polski oznaczało przedłużenie okupacji i hegemonii obcej siły" - zwracał uwagę senator Bogdan Pęk. (PiS). Także senator Jarosław Obremski (niez.) zwracał uwagę, że 8 maja zakończyła się II wojna światowa, ale "to nie jest tak do końca, że to było zwycięstwo Polski, Rumunii czy Węgier".
Z kolei Janowi Rulewskiemu (PO) nie podobało się użycie w ustawie terminu "narodowy". Nadaje to, jego zdaniem, temu świętu charakter "zbyt lokalny", przez co "odgradzamy się od świata alianckiego".
Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy, które reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, bezwarunkowej kapitulacji w jednym z berlińskich kasyn o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 r. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja. Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowiono dekretem Krajowej Rady Narodowej, który podpisał Bolesław Bierut. Na Zachodzie święto zakończenia II wojny światowej obchodzone jest 8 maja.
W Polsce 9 maja do początku lat 50. był nie tylko świętem państwowym, ale i dniem wolnym od pracy. Zmieniono to dopiero później i było to święto państwowe - ale nie dzień wolny od pracy - składano kwiaty, palono znicze, odbywały się apele w szkołach, podczas których szczególnie podkreślano sojusz z ZSRR.(PAP)
pś/ mhr/