03.12.2009 Poznań (PAP) - Pierwsze biogramy wraz ze zdjęciami delegatów opublikowano w internetowym słowniku biograficznym uczestników Polskiego Sejmu Dzielnicowego z 1918 roku - poinformował w czwartek w Poznaniu z okazji obchodów 91. rocznicy obrad tego sejmu Stanisław Słopień z Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Prace nad słownikiem rozpoczęły się rok temu, z okazji 90. rocznicy obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego, i trwają nadal. "Będzie dobrze jak skończymy na 100 rocznicę" - powiedział PAP Stanisław Słopień. Materiały opracowywane są przez rodziny uczestników i historyków pasjonatów z miast, z których pochodzili delegaci.
Polski Sejm Dzielnicowy obradował w Poznaniu od 3 do 5 grudnia 1918 z udziałem 1100 delegatów (wybranych było 1399 osób, nie wszyscy dojechali), reprezentujących wszystkie grupy społeczne z Wielkopolski, Śląska, Warmii i Mazur, Prus Królewskich oraz skupisk ludności polskiej w Niemczech.
Polski Sejm Dzielnicowy zebrał się legalnie, za zgodą rządu pruskiego, choć dyskusja na jego forum była poważnie ograniczona. Sejm nie mógł na przykład podjąć uchwały w sprawie przyłączenia Wielkopolski lub innych ziem zaboru pruskiego do odradzającego się państwa polskiego.
Zadecydował o tym dopiero czyn zbrojny uczestników Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Sejm wytyczył jednak drogę działania ruchu polskiego na najbliższą przyszłość i wybrał Naczelną Radę Ludową, jako zwierzchnią władzę Polaków w Niemczech do chwili objęcia ziem zaboru pruskiego przez rząd polski.(PAP)
kpr/ abe/ jbr/